V rozhovoru pro New York Review of Books, který oficiálně vyšel včera, ale musí být starý několik týdnů, řekl George Soros, že západní mocnosti by se měly soustředit na posilování Ukrajiny, spíše než trestání Ruska. Anexe Krymu se nedá zvrátit, uvedl, a sankcemi by se mělo šetřit. Podle Sorose je zapotřebí vypracovat pro Ukrajinu rozsáhlý program technické a finanční pomoci. Evropská unie prý musí otevřít svůj domácí trh a poskytnout také pojištění proti politickému riziku investování na Ukrajině.

¨


Německo v tomto ohledu musí zaujmout vůdčí pozici, řekl Soros, a mírně Němce pochválil za to, že už nestahují pod vodu zadlužené evropské státy (Itálii, Řecko). Ty podle něj začínají dýchat, což povzbudilo finanční trhy, protože dané ekonomiky jsou na dně, a to téměř automaticky mívá za následek, že se od něj odrazí.

Samozřejmě jde o téhož George Sorose, o jehož hedgeovém fondu před pár lety kolovaly zvěsti, že patřil mezi ty, co tak masivně sázely proti Řecku. Teď prosazuje myšlenku odpuštění řeckého dluhu, které by zemi zajistilo opětovný příliv investorů.

Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová tento týden na stanici CNN přiznala, že Spojené státy od roku 1991 investovaly pět miliard dolarů do budování demokracie na Ukrajině. Nulandová neřekla, kdo peníze pomohl rozdělit, ale Sorosovy neziskové organizace určitě byly mezi prvními na seznamu.

Vypadá to na klasický recept: Podněcuj nepokoje a vytvoř krizi, nakupuj, dokud na ulicích teče krev, a prodávej, když je krize zažehnaná a investoři se začínají vracet. A použij k tomu cizí peníze.

Jak jinak mohl Sorosův fond loni dosáhnout 29% návratnosti kapitálu?

Erik Best

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji  Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu  ZDE .