Francouzský president Nicolas Sarkozy tvrdě promluvil proti extremismu, ale naléhal na své krajany, aby nestigmatizovali muslimy, což následovalo po 32-hodinovém obléhání, které vyústilo ve smrt radikálního islamistického střelce, který přiznal zabití sedmi lidí. Sarkozy navrhl spoustu nových anti-teroristických opatření. Během řeči na tiskové konferenci hned po ukončení obléhání v Toulouse řekl francouzský prezident, že kdokoliv, kdo pravidelně navštěvuje webové stránky „ospravedlňující terorismus“ nebo „vyznávající nenávist a násilí“ bude stíhán.

Sarkozy rovněž volal po trestání těch, kteří cestují do táborů radiálních islamistů, i kdyby na francouzské půdě nepáchali žádné zločiny.

Panuje podezření, že Mohamed Merah, ten střelec, který mezi své oběti počítá tři židovské děti, při několika příležitostech navštívil Afghánistán a Pákistán, kde bojoval na straně Talibanu. Merah během svého obléhání tvrdil, že má vazby na Al-Kaidu.

Francouzský prezident rovněž volal po vyšetřování, zda se francouzský vězeňský systém nestal „ líhní“ pro „ ideologickou indoktrinaci“ a pro „ nucené odvody“ v teroristických celách.

Merah byl už více než 10 krát uvězněn a odbyl si několik nucených pobytů.

Sarkozy rovněž zdůrazni, že velká většina muslimů „ nemá s těmi šíleným teroristy nic společného“ a naléhal na jednotu tvrzením, že „ Francouzská republika je vždy ta nejsilnější.“

Co se týče Merahovy smrti, řekl Sarkozy, že úřady „ udělaly vše, co bylo v jejich silách, aby ho chytli živého,“ a že nyní vyšetří, zda neměl nějaké komplice, co mu tu strašlivou střelbu z posledních dnů pomohli provést.

Poté, co Nicolas Sarkozy po loňském ohlášení kandidatury za znovuzvolení neustále bojoval o přízeň voličů, mu jeho vůdcovství během střelby a obléhání zvedlo přízeň voličů, a je teď kandidátem na prvním místě s 30 procenty hlasů.

Vraždy z Toulouse a operace tohoto domnělého zabijáka by mohly Sarkozymu před prezidentskými volbami přinést dodatečné navýšení politického skóre, řekla RT publicistka Diana Johnstone.

„Sarkozy teď po několik dnů naprosto dominoval televizním obrazovkám a v důsledku toho ty ostatní kandidáty odšoupl do ústraní, a to zrovna době, která je považována za počátek kampaně,“ řekla. „Takže Sarkozy ve skutečnosti tím, že teď byl všude prezentován, z tohoto už hodně vytěžil.“

Související článek:

 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: www.rt.com