USA, které díky špehovacím programům Národní bezpečnostní agentury kontrolují světové lídry, nedokázaly pochopit, že Vladimir Putin učiní všechno, aby neztratil Krym. Ruští politologové a odborníci v sféře rozvědky se pokusili vysvětlit v interview pro Hlas Ruska tuto nevšímavost Washingtonu. Krymská Nejvyšší rada přijala v úterý Deklaraci o nezávislosti a o záměru připojit se k Rusku.


Nyní zbývá jen počkat na výsledky referenda 16. března: když se většina občanů Krymu vysloví pro toto rozhodnutí, budou příslušné dokumenty zaslány ze Simferopolu do Moskvy. Pak má všechno proběhnout velmi rychle a bez průtahů.

Reakce nové kyjevské vlády je jasná, ale význam má, jak na to budou reagovat USA. Americký prezident Obama činí každý den nová prohlášení v duchu „nepřipustíme, udusíme sankcemi.“ Mnozí kladou otázku: kde jste byl dřív, pane prezidente, s vaší všemocnou rozvědkou? USA, jež jsou zemí s nejmodernějším sledovacím systémem, nevědí, co se odehrává v ostatním světě, napsal Michele Zurleni v italském listu Panorama.

Události v podání autora článku vypadají následovně. 27. února, několik hodin po sestavení v Kyjevě dočasné vlády, oznámil Vladimir Putin o „mimořádné prověrce“ armády. Cvičení v blízkosti západních ruských hranic se zúčastnilo 150 tisíc vojáků. Tentýž den dostal ve Washingtonu republikán Michael Rodgers, předseda bezpečnostního výboru sněmovny reprezentantů, zprávu z kanceláře ředitele Národní bezpečnostní agentury. Její podstata tkví v tom, že Putin blufuje. Příští den vzniká na Krymu nová proruská moc, polovojenské jednotky kontrolují letiště, obkličují ukrajinské vojenské základny. Putin pospíchá.

Za 5 dnů začala Amerika klást otázku: proč její vláda nebyla připravena? Začali mluvit o slabé Obamově politice vůči Putinovi, obvinili celou americkou rozvědku, vedení bezpečnostních agentur, úředníky a experty, poznamenal politolog Vladimir Jevsejev:

[quote align="center" color="#999999"]

Došlo k zjevnému podcenění Moskvy, k chybnému odhadu vývoje událostí. Ruské zvláštní služby ukázaly, že dovedou pracovat v situaci informační války a globálního špehování ze strany USA.[/quote]

Putin neprojednává svoji strategii po mobilnímu telefonu, nedělá to na Facebooku a dokonce na Twitteru, řekl bývalý agent CIA Bob Bayer. Stará CIA by se pokusila najít informátora ve vedení kremelského vojenského aparátu. Jenže to byly jiné časy. Je zcela jasné, že digitální program špehování byl v tomto případě neužitečný, je přesvědčen Bayer. Západ, který zahájil operaci změny moci na Ukrajině, najednou zjistil, že Putin má odvetný plán. Ale neměl žádnou představu o tom, v čem tento plán spočívá. Je to krach analytiků: tajné služby USA, jež získaly neomezený přístup k informacím, nestaly se všemohoucími.

Zdroj: czech.ruvr.ru