Pro německou europoslankyni Christiane Andersonovou a některé další europoslance je nepřijatelné, aby Evropská komise předkládala poslancům redigované dokumenty se začerněnými odstavci textu. (Foto: Flickr)

Vadí jim kontroverzní jednání o smlouvách na nákup vakcín ze strany předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a „nulová transparentnost“ v této věci.

Plné znění smlouvy mezi Evropskou komisí a výrobci vakcín proti onemocnění covid-19 je stále pod zámkem, uvádí europoslankyně Christine Andersonová na svém účtu na platformě Telegram. Nic na stavu nezměnil ani nátlak několika europoslanců.

Evropský parlament požadoval zveřejnění smluv již 4. prosince 2020 (ZDE). Komise tehdy odpověděla, že „smlouvy uzavřené se společnostmi jako předběžné kupní smlouvy (APA) obsahují ustanovení o nezveřejňování informací“. Komise nakonec zpřístupnila smlouvy se společnostmi CureVac a Janssen Pharmaceuticals poslancům Evropského parlamentu ve vyhrazené čítárně a zveřejnila redigovanou verzi smluv se společnostmi CureVac, AstraZeneca a Sanofi. (ZDE)

Podle Andersonové vznikla v této věci mezistranická aliance 36 europoslanců, kteří se spojili z různých politických táborů, včetně FPÖ (Skupina pro identitu a demokracii), strany Evropských konzervativců a reformistů, Zelených, Levice a nezařazených europoslanců.

Zdroj: et.cz