Býval státní sekretář USA (ministr zahraničí) Henry Kissinger řekl v nedělním interview, že by měly Spojené státy předpokládat, že se Irán aktivně připravuje vyrábět jaderné zbraně. Kissingera (88) se při CNN show „GPS“ zeptali, je-li hrozba íránských jaderných zbraní tak strašná, aby měl Izrael zapotřebí v blízké budoucnosti přistoupit k vojenskému útoku. „Mám z těch tzv. zpravodajských zpráv, které říkají, že nevíme, zda opravdu pracují na jaderných zbraních, velice nepříjemné pocity,“ řekl Kissinger CNN.

„Myslím, že bychom měli začít s výchozím předpokladem, že tohle všechno podstupují, aby dosáhli vojenských schopností. Myslím, že o tomto není sporu.“

Zpravodajští analytici USA si myslí, že neexistují „tvrdé“ důkazy o rozhodnutí Íránu pro stavbu jaderné pumy – což je hodnocení, které je velice v souladu se zpravodajskými zjištěními, k nimž dospěli v roce 2007, že Írán opustil svůj program jaderných zbraní, o čemž v únoru referoval The New York Times s citací nejmenovaných činitelů USA.

Tato hodnocení byla z velké části znovu potvrzena v roce 2010 v národním zpravodajském hodnocení a v ujištění, že to zůstává konsensuálním hlediskem 16 amerických zpravodajských agentur, hlásí Times.

Administrativa USA trvá na tom, že tvrdým sankcím vůči Íránu a diplomatickému úsilí je třeba dát ještě více času, než se uchýlí k náletům.

Avšak izraelští vůdci tvrdí, že čas, co zbývá na nějaký preventivní útok, běží. Ministerský předseda Benjamin Netanyahu v pondělí prohlásil, že sankce proti Íránu nefungovaly a „nikdo z nás si nemůže dovolit čekat o moc déle.“

Prezident USA Barack Obama varoval před „zběsilostí“ při vyjadřování o možné válce s Íránem a tvrdí, že pro diplomacii je tu pořád okno.

Zdroj: rawstory.com

]]>