Ukrajina ruší přípravy k podpisu historické obchodní a politické smlouvy s Evropskou unií. Tento krok byl oznámen poté, co parlament zamítl návrh zákona, který by bývalé premiérce Julii Tymošenkové umožnil vyjít z vězení a léčit se v zahraničí. Premiér Mykola Azarov vydal ve čtvrtek dekret, který zastavuje přípravy k uzavření smlouvy. Ta by Ukrajinu posunula blíže k Západu a oslabila její historické vazby s Ruskem. Smlouva byla také považována za důležitý krok k eventuelnímu plnému členství Ukrajiny v EU.


Diplomatický obrat přišel po mnohaměsíčních obtížných jednáních o podmínkách dohody a pouhých osm dní předtím, než se měl uskutečnit podpis smlouvy na summitu ve Vilniusu.

Dekret tvrdí, že zmrazení dohody je motivováno „zajištěním bezpečnosti“ země s ohledem na možná rizika ve vztahu k obchodní smlouvě s Moskvou. Bývalá sovětská republika se obávala odvety Ruska ohlášené prezidentem Putinem, která by mohla poškodit její ekonomiku.

Ukrajina má v plánu „obnovit aktivní dialog“ s Ruskem a dalšími členy ruské celní unie a Společenství nezávislých států.