Íránský ministr zahraničí Ali Akbar Salehi na bezpečnostní konferenci ve švýcarské Ženevě prohlásil, že Izrael vlastní jako jediná země na Blízkém východě jaderné zbraně a narušuje tak rovnováhu v oblasti. Ministr Salehi zdůraznil, že Izrael jako jediný stát s jadernými zbraněmi nikdy nepřistoupil ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT) a jeho jaderná zařízení tím pádem nejsou kontrolována inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Izrael to, zda vlastní jaderné zbraně nikdy nepopřel ani nepotvrdil a dlouhodobě odmítá podepsat NPT, což vede k tomu, že nepodléhá žádné mezinárodní kontrole v této oblasti.

Írán podal v OSN stížnost na Izrael

Írán obvinil Izrael z beztrestných nepřátelských akcí. V protestní nótě zaslaném Radě bezpečnosti OSN se tvrdí, že židovský stát organizuje proti Íránu tajné operace, zahájil válku v kybernetickém prostoru a také válku psychologickou, vraždí vědce působící v jaderné oblasti, to vše ve spojení s hrozbami vojenské invaze.

Ta beztrestnost, s níž dosud mohl izraelský režim páchat své zločiny ho bohužel podněcuje k tomu, aby dál otevřeně ignoroval hlavní zásady mezinárodního práva a Charty OSN, – tvrdí se v dokumentu.

Izrael a USA se rozcházejí v hodnoceních íránské jaderné hrozby

Při vystoupení na briefingu, který zorganizovalo izraelské politické fórum IPF v New Yorku Anthony Blinken, poradce v otázkách národní bezpečnosti vice-prezidenta Joe Bidena prohlásil, že USA se domnívají, že „Írán se nerozhodl vyrobit jadernou zbraň“ a také, že „se nenachází těsně před dokončením jaderné zbraně“, což znamená, že je ještě čas a prostor pro diplomatické manévrování.

Anthony Blinken s velmi opatrným výběrem formulací dodal, že Izrael se na jaderný Írán dívá jako na existenciální světovou hrozbu, tehdy, když ho USA považují za překážku ve svých národních zájmech. Doplnil také, že Izrael se musí rozhodnut samostatně. „My nemůžeme diktovat našim spojencům a partnerům co mají dělat, když se jedná o jejich vlastní národní bezpečnost“, řekl.

Izrael před USA zatajuje své vojenské plány

Izraelské úřady oznámily, že na pozadí rostoucího nebezpečí války s Íránem nebudou upozorňovat vedení USA o rozhodnutí zaútočit na íránské jaderné objekty. Novinářům to oznámil zaměstnanec americké vojenské rozvědky, jež je s průběhem jednání v této oblasti obeznámen.

Díky tomuto rozhodnutí nemůže nikdo obvinit vedení USA z toho, že by vědělo o izraelských vojenských plánech, ale neudrželo svého blízkovýchodního partnera „na řetězu“. Dalším důvodem, kvůli kterému chce své plány Izrael před USA utajit je nesouhlasná pozice Washingtonu, který se od možné účasti ve vojenské operaci proti Íránu distancoval.

Izrael se také domnívá, že americké úřady důsledkům íránského jaderného programu nepřikládají dostatečnou váhu.

 

Zdroj: http://czech.ruvr.ru, http://pressexpress.eu