Po článku Vladimíra Putina v listu The New York Times se vztah 80% Američanů k Rusku zlepšil. Obyvatelé USA podpořili ruského prezidenta v jeho snaze o mírové řešení syrského konfliktu. Usuzovat o tom můžeme na základě komentářů internetových uživatelů, které zanechali v sociálních sítích. Článek Vladimíra Putina, který publikoval list The New York Times, byl v USA široce diskutován. Soudě podle komentářů v sociálních sítích, většina amerických uživatelů, přibližně 80%, podporuje ruskou pozici ohledně účasti USA v syrském konfliktu. Navíc, vztah mnohých Američanů k Rusku se zlepšil. Komentáře se většinou opakují. Zde jsou některé z nich, které je možné si přečíst na Facebooku.


[quote align="center" color="#999999"]

„Je zábavné chápat, že Putin dělá pro obranu Ameriky více, než vlastní vláda. Putine, já před Vámi smekám klobouk.“

„A tak Putin ukončil Obamovskou válku. Putin, který je bývalým agentem KGB zastavil laureáta Nobelovy ceny míru při jeho přání zahájit válku, při které by zemřely tisíce.“

„Čím více čtu a slyším o Putinovi, tím větší dojem ve mně zanechává.“

„Víte, komu opravdu věřím? Chlapovi s čistými záměry a s jasným chápáním morálky. Tomu, kdo se reálně stará o blahobyt Států – Vladimíru Putinovi!“[/quote]

Ve čtvrtečním článku se hlava ruského státu přímo obrátil na americký lid a vysvětlil, že nikdo nepochybuje o tom, že v Sýrii byly použity otravné bojové látky. Avšak jsou všechny důvody si myslet, že tyto látky nepoužila vládní vojska, ale opoziční síly. K tomuto kroku ozbrojenci přistoupili kvůli tomu, aby vyprovokovali vnější intervenci. Útok Washingtonu povede k velkému množství nevinných obětí. A jenom odmítnutí vojenské operace pomůže zachránit životy Syřanů a upevnit vzájemnou důvěru v mezinárodních vztazích, píše se v článku.

Široký veřejný ohlas v USA způsobilo prohlášení Vladimíra Putina o tom, že si jsou všechny národy v mezinárodních vztazích rovny a není zde žádné místo na něčí výjimečnost. Američtí uživatelé internetu s tímto souhlasili. Uvedeme zde jen jeden komentář: „Putin má pravdu. Nejsme výjimeční. Je to jenom Obamou prosazovaná propaganda, která nás odděluje od ostatních národů ve světě. Musíme pochopit, že jsme vzájemně propojeni a jednotní“.

Článek se však nelíbil republikánskému senátorovi za Arizonu Johnu McCainovi. Ten článek ruského prezidenta označil za „urážku inteligence všech Američanů“. Sami Američané si to ale nemyslí, tvrdí šéfredaktor portálu Terra Amerika Boris Mežujev :

[quote align="center" color="#999999"]

Máme mnoho příznivých ohlasů, přičemž i neočekávaných. Například, Donald Trump k tomuto článku vyjádřil sympatie. Rusko má právo takto hovořit, protože už něco k zamezení vojenského střetu reálně udělalo a také vyvedlo americkou politiku ze slepé uličky. [/quote]

Poté, co Rusko navrhlo plán předat syrské chemické zbraně pod kontrolu mezinárodního společenství, objevily se reálné šance, že USA Damašek bombardovat nebudou. Chce se věřit tomu, že americké úřady tuto možnost využijí.

[quote align="center" color="#999999"]

Americký senátor John McCain prohlásil, že v ruských novinách Pravda publikuje článek, který odpoví na sloupek prezidenta RF Vladimíra Putina v The New York Times, který byl zveřejněn 11. září, oznámil senátorův mluvčí.