V létě 2009 kolovala zvláštní historka, podle níž zavřeli dva Japonce, kteří zkoušeli propašovat z Itálie do Švýcarska obligace USA za 134 miliard dolarů. Tahle historka se rychle vytratila poté, co následně ohlásili, že ty údajné obligace byla pouhými falešnými dluhopisy na doručitele. A od té doby o tom skoro nikdo neslyšel. Až do dneška, kdy jak blesk z jasného nebe udeřila nová historka, která vypadá, jako by se ta stará náhle vynořila z vody. Podle Bloombergů „tvrdí italští proti-mafiánští prokurátoři, že zabavili rekordních 6 bilionů dolarů v údajně falešných pokladničních poukázkách USA, což je částka představující téměř polovinu veřejného dluhu USA.“ A aby to povídání bylo ještě příšernější: „Obligace našli ukryté ve skrytých dutinách ve třech úložných schránkách v Zurichu, uvedl prokurátor z jihu města Potenza v e-mailovém prohlášení. Italské úřady zatkly během šetření s přezdívkou „Operace Vulcanica“ osm lidí, uvádí prokurátoři.

Ambasáda USA v Římě už přezkoumala cenné papíry datované do roku 1934 s nominální hodnotou každý jednotlivý 1 miliardu dolarů, tvrdí prohlášení. Činitelé z ambasády nevydali žádné okamžité prohlášení.“ … A to nejpříšernější: „Ti do toho zapojení lidé plánovali nakoupit z nigerijských zdrojů plutonium, jak vyplývá z telefonní konverzace monitorované policií.“ … A to co je opravdu fakt příšerné: „Tento podfuk představuje ‚vážnou hrozbu‘ mezinárodní finanční stabilitě, uvádí prokurátoři v prohlášení.“ Fajn, to je úžasné, ovšem je tu jedna věc, co nám nedochází, jak může 6 bilionů dolarů jasných falzifikátů dluhopisů být „hrozbou mezinárodní finanční stabilitě.“

Více od Bloomberg:

Tento finanční podfuk odhalený italskými prokurátory v Potenza obsahoval i dva šeky vydané přes HSBC Holdings Plc v Londýně na 205 000 liber (325 000 dolarů), tyto šeky nebyly kryté odpovídajícími vklady, říkají prokurátoři. Jako součást tohoto šetření zabavili falešné dluhopisy na 2 miliardy dolarů i v Římě.

Když byl mluvčí HSBC Patrick Humphris v Londýně telefonicky kontaktován, tak to odmítl komentovat.

Falešné cenné papíry USA v Itálii zabavili už před tím a v roce 2009 došlo k nejméně třem případům. Italská policie zabavila falešné USA pokladniční poukázky o nominální hodnotě 116 miliard dolarů už v srpnu 2009 a za 134 miliard dolarů podobných papírů v červnu téhož roku.

Tajná služba  USA řeší v průměru asi 100 případů spojených s obligacemi a dalšími fiktivními instrumenty ročně.

Připomínáme, že celkový dluh USA v oběhu je něco přes 10 bilionů dolarů. Tak jestli by ty údajně „falešné“ dluhopisy stačily na ohrožení mezinárodní finanční stability , tak co se tam vlastně děje?

Něco dalšího od BBC:

Činitelé USA potvrdili, že tyto dluhopisy jsou podvrhy.

Falešné USA cenné papíry byly v Itálii zabaveny už dříve a v roce 2009 došlo nejméně ke třem případům.

Tento případ má ale jiné rozměry oproti předchozím vyšetřováním, jelikož falešné dluhopisy mají hodnotu odpovídající polovině celkového dluhovém břemene USA.

„Všechno začalo vyšetřováním mafiánských klanů v oblasti Vulture-Melfese v jižním regionu Basilicata,“ řekl Giovanni Colangelo, šéf úřadu prokurátora v Potenza.

Takto ty dotyčné dluhopisy vypadají:

V tomto byly uschovány:

 

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/6-trillion-us-bonds-seized-zurich