Ruský prezident Vladimir Putin neočekávaně ve čtvrtek nařídil spustit vojenské cvičení ohromného rozsahu, jelikož přetrvávají obavy z připravenosti ozbrojených sil na boj. Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že Putin vydal instrukce k provedení cvičení v oblasti jihu Černého moře ve 4:00 h ráno. Toto neplánované cvičení je už druhé v rozmezí dvou měsíců a následuje po velkém otřesu v nejvyšším vojenském establishmentu demoralizovaném neustálými důkazy o rozsáhlé korupci.


Cvičení v Černém moři bylo spuštěno, aby se do něj zapojilo 7 000 příslušníků vojenského personálu – včetně sil rychlé reakce, leteckých výsadkářů a sil speciálního určení – a více než 30 válečných lodí.

Peskov řekl, že ze základen v Černém moři v Sevastopolu a z Novorossijsku bude staženo 36 válečných lodí a více než 250 obojživelných vozidel, které se použijí v tomto cvičení.

Do cvičení, které proběhlo koncem minulého měsíce, se zapojil sem vyslaný regiment leteckých výsadkářů sídlící centrálním regionu Ivanovo a 20 vojenských dopravních helikoptér z letiště Šagol na Urale.

Činitelé obrany řekli, že 7 000 příslušníků vojenského personálu a stovky kusů vojenské techniky dostali rozkaz k akci při první namátkové kontrole připravenosti tohoto typu v Rusku za dvě desítky let.

Náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov řekl, že cvičení odhalilo četné nedostatky v připravenosti ozbrojených sil.

Sergej Šoigu, široce uznávaný Putinův spojenec, který donedávna vedl ministerstvo mimořádných situací, byl v listopadu jmenován ministrem obrany uprostřed nadějí, že on realizuje velice potřebné reformy.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: en.rian.ru