Severokorejský vůdce Kim Čong-un v pátek nařídil, aby byla raketová vojska uvedena do stavu pohotovosti a byla připravena na možný útok na kontinentální část USA a americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichém oceánu. Kim Čong-un podepsal tento rozkaz na poradě s vojenským vedením. Je to spojeno s tím, že USA použily neviditelné bombardéry B2 v průběhu společných cvičení s Jižní Koreou.


Před tím už zvýšenou aktivitu v útvarech raket středního a velkého doletu v KLDR zaznamenali jihokorejští vojenští činitelé, oznámila dnes zpravodajská agentura Renhap.

„USA beru naprosto vážně severokorejské provokace a budou na ně reagovat“, prohlásil americký ministr obrany Chuck Heigl v souvislosti s přípravou severokorejských raketových jednotek k útoku na americké základny.

Dva strategické bombardéry B2 vojenského letectva USA, které mohou nést jaderné zbraně, odletěly z americké vojenské základny do Jižní Koreje. KLDR varovala dříve o odvetných opatřeních v případě, že se americká vojenská letadla objeví nad Korejským poloostrovem.

„Strategické vojenské velení USA poslalo ve čtvrtek dva bombardéry B2 Spirit pro uskutečnění delšího cvičného letu s následujícím návratem na vojensko-leteckou základnu Whiteman v rámci výročních společných cvičení USA a Jižní Koreje“, praví se v prohlášení amerického velení.

[quote align="center" color="#999999"]

Od tohoto momentu velení Korejské lidové armády uvede do bojové pohotovosti číslo 1 všechny dělostřelecké jednotky, včetně útvarů strategických raket a dalekonosného dělostřelectva, které budou namířeny na všechny nepřátelské objekty v invazních základnách na území USA, na Havaji a Guam," uvedla v prohlášení oficiální severokorejská agentura KCNA.

"Budeme demonstrovat pevné rozhodnutí našich lidí a vojáků chránit naši suverenitu a důstojnost i prostřednictvím skutečné vojenské akce," varuje severokorejská vláda.

Severní Korea zrušila začátkem března po 53 letech od Korejské války křehké příměří s Jižní Koreou. Zrušila přímou telefonickou linku a pakt o neútočení. Nadále pokračuje ve výhrůžkách útokem. Podle více pozorovatelů jde však pouze o silné prohlášení.[/quote]