Monrovia – V dobách neštěstí by měli lidé věnovat pozornost obětem katastrofy. Přes veškerou kritiku jsou v současné chvíli všechna média jednotná. Vzhledem k děsivé katastrofě Costa Concordia, nabízejí ucelený obraz katastrofy, ačkoli jsou nemilosrdně pranýřována. Pomocí výbuchů potápěči důsledně prohledávají trup lodi a hledají oběti nehody, což dalo milionům diváků možnost vcítit se do hrůzy obětí, stejně jako jim to umožnily rozhovory s pozůstalými. Ne všechna média však ukazují tyto obavy. V Africe je tato katastrofa ingnorována téměř všemi médii a televizními stanicemi. Skoro by mohl vzniknout dojem, že několik bílých mrtvých lidí nemůže mít žádnou zpravodajskou hodnotu. Pokud je nějaká výjimečná zpráva o této tragédii, má unavený, cynický tón.

Jak to komentovalo „Run“, jedno z nejbulvárnějších médií Libye, incident dokazuje omračující plýtvání zdroji samozvaného „prvního světa“. „Jedná se o 4000 lidí, kteří ve svém volném čase pro radost najedou na útes, hlásí 13 mrtvých a 20 pohřešovaných. To je snobské.“ Africké mořské tísňové situace jsou autentické a mediálně mnohem efektivnější, jednoduše hlásí počty obětí. „Pro nás nejsou katastrofy žádná zábava,“ uzavírá list.

Západní mediální pozorovatelé mají statistická srovnání, zaměřují se však na kvalitu, nikoli na kvantitu tragédie. Uznávaný odborník pro katastrofické havárie James Cameron zdůraznil: „Levná masová produkce vyvolá více lidských pocitů, spíše je probouzí, což se Afričané ještě musí naučit.“ A protože to nestačí, je třeba přidat atmosféru a dramatické okolnosti. „Pokud se objeví těsně před ztroskotáním lodi tajemná krásná blondýna na můstku luxusního parníku, můžete o tom dokonce natočit film.“

Pozn. redakce: Jedná se o hořkou satiru, Afričané se ještě musí mnoho naučit o PR tragédií.

Česká veřejnoprávní televize věnovala lodi Concordia speciální půlhodinový pořad, protože je to pro diváky mnohem větší zábava, než milionové demonstrace v Maďarsku či Rumunsku, kterým ČT věnovala ve svém hlavním zpravodajském pořadu Události celých 15 sekund.

 

Zdroj: http://theintelligence.de/index.php/gesellschaft/zeitgeist/3908-zynisch-afrikanische-zeitung-nennt-costa-concordia-katastrophe-ein-luxus-problem.html