Zajímavá zpráva přišla z Islandu, jehož obyvatelé si zachránili referendem vlastní stát, národní měnu, snížili dluhy a pak postavili neschopné politiky před soud. Islanďané čekají těžební boom v arktických vodách a nemají zájem si vzít suverenitu nad svou měnou v tento rozhodující moment. Islandská vláda vyhlásila v lednu tohoto roku, že končí s rozhovory na přijetí do eurozóny (článek ZDE).

Důvod je jasný: většina obyvatel si to nepřeje, i když uznává zapojení Islandu do ekonomické struktury EU. Je to zajímavé, protože po překonané bankovní a dluhové krizi 2008 obyvatelé tohoto krásného ostrova zvýšili svůj zájem o integraci do EU.

Důvody k odmítnutí vstupu do eura jsou hlavně ekonomické. Islanďané čekají těžební boom v arktických vodách a nemají zájem si vzít suverenitu nad svou měnou v tento rozhodující moment. Druhým důvodem je výborný stav ekonomiky, protože export v posledním čtvrtletí stoupl o 18 %. Důvodem růstu je to, co nyní nemohou udělat jižní státy EU. Islandská banka devalvovala v minulém roce svou měnu, aby mohla vyvážet a platit zahraniční dluhy.

Další články k tématu:

Zdroj: e-republika.cz

]]>