Po odvolaném řediteli CIA Petreusovi přichází nový ředitel – veterán zpravodajské služby John Brennan. Snaha o jeho ustavení do funkce v roce 2009 neměla úspěch. Důvodem mohlo být i to, že se v CIA zasadil o "sporné metody výslechů", přesněji řečeno o surové metody týrání. Brennan je velmi uzavřený člověk, dlouholetý pracovník CIA. Je obtížné vyzvědět něco o jeho skutečném charakteru. Na počátku své zpravodajské činnosti byl až vyzývavě dlouhovlasý, s náušnicí a v pestré košili hippieho.


Navštívil Indonésii, Bahrajn a Egypt. V Káhiře na Americké univerzitě absolvoval kurs arabštiny. Podle oficiálních údajů byl zaregistrován do CIA v roce 1980.

Pracoval jako analytik v oddělení Blízkého východu a Jihovýchodní Asie. Poté se specializoval na boj s terorismem. V letech 1994 až 1995 byl referentem pro zpravodajství prezidenta Clintona, později v letech 1995 až 1996 byl asistentem J. Teneta, náměstkem a poté se stal rezidentem v Saudské Arábii. Bylo mu zřejmo, že vůdcem al-Kájdy byl Saúdský Arab bin Ládin a že do vedení této organizace vstoupilo mnoho Saúdských Arabů. Rezidentura Brennana vytvořila v al-Kájdě operativní pozice, které sledovaly činnost bin Ládina a využívaly členy jeho organizace pro zájmy CIA. Podobně se dělo i v zemích bývalého Sovětského svazu, kupříkladu v Čečensku.

V roce 1999 se Brennan znovu objevil v týmu ředitele CIA Teneta. Po událostech 11. září byl ustanoven vedoucím Národního centra pro boj s terorismem. Zde musel napnout síly a dokázat manévrovat v krizových podmínkách ve vládních kruzích. Bylo mu jasné, že musí některé zvláštní okolnosti činnosti al-Kájdy na území USA ignorovat. Mnohá fakta nezapadla do obrazu rozsáhlého útoku al-Kájdy na Spojené státy. Není vyloučeno, že kvůli svému střetu v této věci zanechal v roce 2005 služby v CIA. Vytvořil společnost Analysis Corporation, která se specializovala na bezpečnost velkého byznysu.

V roce 1999 se stal hlavním poradcem prezidenta Obamy pro boj proti terorismu. Je iniciátorem masového nasazování bezpilotníků pro likvidaci teroristů mimo hranice USA. Výsledkem jeho práce je likvidace bin Ládina v Pákistánu. Operaci řídil z Bílého domu. Obama tak dostal argumenty pro návrh Brennana do čela CIA. Při prvním projednávání této věci 7. února v Senátu USA se objevili protestující vykřikující hesla: "Brennan – vrah dětí!", "Lhář!", "Zrádce!", "Nepřítel demokracie!", "Hrozba národní bezpečnosti!".

Protesty byly ukončeny až vytěsněním demonstrantů ze sálu. Otázky senátorů na Brennana se týkaly dvou věcí: účasti na praktikách mučení vězňů "třetího stupně" a zamlčování počtu civilních obětí při použití bezpilotníků. V období, v němž byli vězni mučen,i byl náměstkem ředitele a kontroloval v CIA fungování jednotlivých oddělení. Musel tedy vědět, co se děje. Sám říká, že se za něho "kopírovaly veškeré dokumenty, které se mučení týkaly", ale "u jejich rozpracování on nebyl".

Samozřejmě, že o mučení musel vědět, když kontroloval praktickou realizaci programu. Bylo to za Bushe jr., kdy by riskoval kariéru, pokud by projevil "slabou vůli", nebo nevhodně "humánní vztah" k možnému nepříteli. Brennanovi oponenti vytáhli na světlo několik jeho rozhovorů, v nichž si pochvaluje účinnost metod mučení používaných CIA, včetně waterboardingu.

A takto příští nový šéf CIA hájil používání bezpilotníků. "Země má právo na zákonnou ochranu, děláme to pro záchranu života Američanů." Žádné morální pochybnosti ani ohledy na mezinárodní zákony. Bezpilotníky útočily na cíle v Jemenu, Afghánistánu, Pákistánu, Libyi, Somálsku, ale i v dalších zemích. Přitom ujišťuje, že žádné "vedlejší oběti" nebyly. Do nebe volající lež! Raketové údery byly často vedeny na neprověřené cíle a usmrtily civilisty, děti nevyjímaje. Jen za dobu prezidenta Obamy přišlo takto o život 176 dětí.

Nové pohoršení kvůli lovu na lidi způsobil výčet cílů amerických bezpilotníků, které byly v podezření ze spolupráce s al-Kájdou. V Jemenu například zabily dva americké občany, kteří nikdy nebyli obviněni z terorismu. Byli to Amir al-Awlaki a novinář Samír Chán. Ministerstvo spravedlnosti USA dalo souhlas se zabíjením Američanů, jestliže je u nich "přesvědčení, že jsou ve vedení al-Kájdy nebo s ní spojené organizace". Tuto skutečnost už není třeba dokazovat, stačí přesvědčení a na jeho základě se vynese mimosoudní ortel smrti.

Brennan nyní slibuje maximální průhlednost činnosti agentury, informování Kongresu, pravidelný styk s novináři a podobně. I media uvažují o tom, že dosazení Brennana do místa ředitele CIA má očistit reputaci agentury od skandálů z doby Bushe jr. Prý jsou operativci traumatizováni tím, že byli nuceni k týrání. Někteří spolupracovníci se obávají, že v případě horkých válek, do kterých jsou USA vtahovány, bude CIA opět plnit funkce, které jí nepřísluší.

CIA bude muset do budoucna nejen shromažďovat informace, ale rovněž bojovat v horších podmínkách, než tomu bylo v Iráku a Afghánistánu. Veterán Brennan bude pokračovat tak, jak je zvyklý – války, výslechy "třetího stupně", špionáž, utajování informací před Kongresem, útoky bezpilotníků na vlastní lidi, kteří budou označení za nežádoucí nebo nebezpečné.

Zdroj: fondsk.ru, Překlad:  outsidermedia.cz