Americký portál Business Insider představil ty nejsilnější zbraně členských zemí NATO, které by Severoatlantická aliance mohla využít při hypotetickém konfliktu s Ruskem. Informovala o tom ruská média.

Na daném seznamu se objevil například americký stíhací letoun páté generace F-35 Lightning II. Konkurence zatím nedokázala vytvořit analog, který by byl z hlediska detekce a moderního vybavení srovnatelný s tímto letadlem, tvrdí autor článku.

Kromě F-35 chválí Business Insider také stíhačku Eurofighter Typhoon, který byl vytvořen ve spolupráci s řadou evropských zemí. Podle autora je tento stroj srovnatelný, co se jeho bojových schopností týče, s nejnovějšími modifikacemi letounu Su-35. Dokázal by tedy velmi dobře čelit ruskému protějšku.

Jako další najdeme v seznamu americké strategické bombardéry B-52, B-2 Spirit a B-1B Lancer. Pozadu nezůstal ani americký hlídkový letoun P-8A Poseidon, který je určen k vedení protiponorkového boje. I přesto, že existují různé analogy daného stroje, je P-8A jedním z nejlepších „lovců“ ponorek. Pokud jde o protiponorkový boj, portál zmínil také fregaty, které má ve své výzbroji Itálie, Francie, Španělsko, Norsko a Dánsko.

Na seznam patří také americký bitevní vrtulník AH-64 Apache. Tyto stroje mohou nést až 16 raket typu Hellfire země-vzduch, díky kterým jsou schopny zasadit „ničivé rány“ nepříteli.

Co se týče obrněných vozidel, hovoří se v článku o německém bojovém tanku Leopard 2. Německé tanky si vysloužily pověst „nezničitelných strojů“. Stále jsou tak považovány za jedny z nejlepších strojů v NATO, a to spolu s americkými tanky M1 Abrams a britskými tanky Challenger 2, domnívá se autor.

Kromě výše uvedených zbraní se na daném seznamu objevily také americké letadlové lodě třídy Nimitz, systémy protivzdušné obrany Patriot a ponorky z třídy Virginia.

Zdroj:  businessinsider.com