Bitva proti (zákonu o zotročení Internetu) SOPA dosáhla před Vánoci horečného vrcholu, když Redditem vedený bojkot doménového poskytovatele Go Daddy za podporu kontroverzní legislativy o registraci domén přivodil odchod asi 37 000 domén od této společnosti do zelenějších, svobodu milujících pastvin. Go Daddy je mezi tím zavalen stížnostmi, že neoprávněně blokuje žádosti o přenos domén ke svému rivalovi Namecheap.

Při debatě o budoucnosti SOPA odložené až do nové schůze Kongresu byste si mohli myslet, že i tahle záležitost si dala přestávku, to se však neděje. Podle Markhama Ericksona, šéfa obchodní společnosti NetCoalition, proběhly rozhovory o tzv. „jaderné volbě“, při níž by takoví jako Google, Amazon, eBay a Yahoo! Současně na protest proti této legislativě zhasli, aby tak zdůraznili hrozbu této legislativy, jakou představuje pro samotné základy funkce internetu.

O této záležitosti nepadlo žádné formální rozhodnutí a společnosti, pro něž je to otázkou, riskují kvůli přerušení svých služeb hněv spotřebitelů a protiakce. Ovšem chrání je jejich množství, ve kterém je síla – i několik jednoduchých vět uvádějících, proč je to vypnutí namístě, jež zajistí, že většina toho vzteku poteče tím správným směrem.

 

 

Hra s touto kartou je trumfem, proti kterému takoví jako MPAA (Hollywood) a RIAA (nahrávací společnosti) nemají protitah. Za tvrzením technického průmyslu, že SOPA by mohla poškodit funkci internetu), jsou tvrdá technická data a spousta důkazů (některé i jen týdny staré), že držitelé copyrightu zneužívají existujících justičních procedur, aby se zbavili konkurenčního obsahu, který nesnáší. MPAA a RIAA jsou ochotny abstraktně povídat o ztrátách pracovních míst kvůli pirátství, ale neslíbí (ani nemohou), že schválení SOPA jim umožní najmout tisíce Američanů nebo vytvořit joby, v nějakém prohlášení, jehož plnění by bylo závazné.

Prozatím není k dispozici informace, kdy ma k vypnutí dojít, ale nejpravděpodobnějším datem je 23. leden. Senát má SOPA na pořadu jednání 24. ledna. V prosincovém projevu vůdce senátní většiny Harry Reid zdůraznil tu důležitost schválení tohoto zákona. „Tohle je legislativní balík s podporou obou stran, který je extrémně důležitý,“ řekl v sobotu Reid. „Opakuji, je to od obou stran. Doufám, že budeme mít pár produktivních dní, schválíme ten zákon a pustíme se do dalších záležitostí.“

Přivodí nukleární reakci.

 

Poznámka: Zatímco v USA kolem této základní otázky svobody hoří vášně, firmy a zákonodárci, co mají se SOPA či PIPA něco společného čelí masovým protestům, bojkotům a projevům masového opovržení, v EU zbavené fundamentů demokratického legislativního procesu a s důkladněji vykořeněným duchem občanství se tento zákon podstrkuje potichu podloudně zabalený do rybích zákonů mimo patřičnou veřejnou pozornost a přirozený lidový odpor:

http://www.lupa.cz/clanky/acta-misto-vanocniho-kapra/

 

Zdroj: http://www.extremetech.com/computing/111543-google-amazon-facebook-and-twitter-considering-nuclear-option-to-protest-sopa