Turecký premiér Redžep Erdogan označil Izrael, který provádí válečnou operaci v sektoru Gazy, za teroristický stát. „Izrael je teroristický stát. To, co dělá, je terorismus,“ prohlásil Erdogan v Istanbulu na schůzce islámských náboženských činitelů z Evropy a Asie. Erdogan rovněž vyhlásil nedůvěru OSN a obvinil ji z nečinnosti v souvislosti s událostmi v Gaze.

Příměří mezi Hamasem a Izraelem může nastat za několik hodin

Dohoda o příměří mezi HAMAS a Izraelem může být podepsána během několika hodin. Informovala o tom dnes televize Al Arabia. Dříve vysílala s odkazem na vlastní informované zdroje zprávu o dosažení dohody o zastavení palby.

Mezi stranami ale zůstávají rozpory ohledně časového rámce a etap ztělesnění režimu příměří. HAMAS trvá na okamžitém zastavení vojenské operace, avšak Izraelci chtějí, aby příměří mělo dvě etapy: nejdřív zastavení alby a pak zrušení blokády sektoru Gazy.


Rusko představilo v RB OSN návrh rezoluce pro sektor Gazy

Rusko dalo na hlasování v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce s požadavkem zastavení násilí v sektoru Gazy a výzvou k jednáním znepřátelených stran o urovnání blízkovýchodního problému.

Rada bezpečnosti OSN svolala druhé za jeden den zasedání o situaci v sektoru Gazy, kde Izrael zahájil 14.listopadu válečnou operaci Oblačný sloup proti bojovníkům hnutí HAMAS jako odvetu za ostřelování ze strany Palestiny. Podle posledních zpráv, zahynulo v Gaze přes 100 lidí.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>