Řecko je na prahu krachu. Tento týden vyprší termín plateb za státní obligace a Athény už nemají peníze. Věřitelé slíbili, že vyčlení 31,5 miliardy EUR v případě, že řecké úřady přijmou další balíček protikrizových opatření. V noci na pondělí přijal parlament za doprovodu protestujících rozpočet na příští rok. Tento rozpočet předpokládá snížení státních výdajů o 10 miliard eur. Podle nového dokumentu se HDP země sníží o další 4 procenta, což znamená, že o nějaké obnově nemůže být řeč, tvrdí člen parlamentu z radikální levicové koalice Dimitrius Papadimulis:

S touto vládou, která vyznává „merkelismus“ a s takovým nezvládnutelným dluhem se bude situace v zemi dále jenom zhoršovat.

V současné době dosahuje zadluženost Řecka úrovně 350 miliard EUR, což odpovídá 120% HDP. Aby se Athény vyhnuly krachu, musí prodat obligace za 5 miliard EUR. Experti jsou přesvědčeni o tom, že se podaří zájemce nalákat jenom na část této sumy. Při takovém scénáři ale peníze dojdou už ve čtvrtek. A trojice věřitelů přislíbila pomoc až na konci měsíce, což znamená, že po dva týdny nebudou k dispozici peníze vůbec žádné. Není tedy nijak zvláštní, že Řecko zachvátila vlna protestních hnutí a rozsáhlých akcí. V zemi nyní nemůže najít práci každý třetí práceschopný občan. Jak přiznal ministr financí Jannis Sturnaras, pokud to tak bude pokračovat dále, tak Řecko čeká hlad a bída a dříve nebo později, ekonomický kolaps. A to, podle názoru ředitele Centra ekonomických studií Institutu pro globalizaci a sociální hnutí Vasilije Koltašova, bude mít velmi negativní důsledky i pro další země eurozóny:

Bankrot Řecka může velmi následovat i bankrot Španělska, Portugalska a za nějaký čas i Itálie. A existuje také velmi reálná varianta bankrotu Francie.

Důvodem je nedůvěra investorů ve spolehlivost ekonomického systému a politiky států. A analytici jsou přesvědčeni, že k vyřešení tohoto problému bude potřeba více, než jeden rok.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>