Síťový portál Wired předpověděl situaci, v níž se Rusko rozhodne zaútočit na internetové kabely, položené na dně oceánu. Vysoce postavení zástupci amerického námořnictva již mnoho let varují před katastrofickými následky, které bude mít možný útok ruských lodí na internetové kabely, uvádí Wired.

S nimi jsou solidární britští kolegové, kteří jsou přesvědčeni, že podobný útok bude znamenat pro zemi finanční krach.

Kromě toho NATO chce obnovit řídící středisko z období studené války, jejímž jedním z cílů bude ochrana podmořských komunikací před nepřátelskými útoky Moskvy, uvádí se na portálu.

Nicméně podle názoru odborníků západní vojáci značně zveličují nebezpečí. Každých několik dní je na světě poškozen jeden z 428 pomořských kabelů. Ve většině případů jsou důvodem zemětřesení nebo lodě a jejich kotvy. Přitom uživatelé internetu většinou poruchu nezaznamenají — údaje se automaticky přesměrují na jinou linku. V Evropě, USA, Východní Asii a dalších oblastech je položeno na jedné trase většinou mnoho kabelů.

A proto, píše Wired, jestliže ruské ponorky přeříznou několik kabelů v Atlantickém oceánu, příliš to nenaruší práci internetu. Dokonce jestli se podaří přeříznout všechny kabely v Atlantiku, traffik (provoz) bude možné přesměrovat přes kabely v Tichém oceánu.

V případě, jestliže se Rusku nějakým neuvěřitelným způsobem podaří zcela odříznout USA od internetu, Američané mohou použít pozemní sítě ke komunikaci uvnitř země, konstatuje portál.

Před časem ruští odborníci prohlásili, že informace o plánech Ruska poškodit kabely v Atlantiku jsou fantazie. Například vojenský odborník, hlavní redaktor časopisu Arsenál Vlasti Viktor Murachovskij prohlásil, že Moskva má teoretickou možnost poškodit podmořské komunikace, ležící na dně Atlantického oceánu, ale prohlášení o plánech udělat to je výmysl generálního štábu ozbrojených sil Velké Británie.

Tiskový mluvčí Velvyslanectví RF ve Velké Británii prohlásil, že slova britských vojáků o ohrožení podmořských kabelů ze strany Moskvy jsou pokusem o zvýšení obranného rozpočtu.

Zdroj: wired.com, snews.com