Rok 2017 byl obdobím téměř plošného „úpadku“ a „ústupu“ středo-levicové politiky v Evropě, prohlásily jak noviny The Guardian, tak i New York Times. Letos po celém kontinentu s 946 okresy, ve kterých si takové strany držely nejvyšší úroveň zastoupení voličů, jich ale zůstalo jen 56 (čili pod 6 procent), kde si cento-levicové strany udržely svou pozici nebo dokonce získaly vyšší podíl voličů.


V Rakousku centro-levicoví sice ve skutečnosti o 0,1 procenta posílili, ale k moci se místo nich prodrala pravice pod mladým populistickým vůdcem Sebastianem Kurzem.

V Holadsku utrpěla holandská Strana práce drtivou porážku, zatímco došlo k vzepětí pravicové populistické Strany svobody vedené Geertem Wildersem.

Tyto články v Guardian a NYT vychází, když nový výzkum zjišťuje, že podíl hlasů populistických stran v Evropě se od roku 2000 téměř ztrojnásobil, kdy vyrostl z 8,5 procenta na 24,1 procenta.

Podle Institutu za změnu Tonyho Blaira „prochází politické prostředí Evropy největší transformací od konce Studené války.“

V posledních 17 letech se počet populistických stran po celém kontinentu téměř zdvojnásobil, kdy vyrostl z 33 na 63, přičemž největší změna proběhla ve Východní Evropě.

V roce 2017 připadlo v Západní Evropě téměř 13 procent hlasů pro populistické strany v porovnání se zhruba 32 procenty na východě.

Zdroj: breitbart.com