V pátek varoval americký velvyslanec, že návrhy na poskytnutí větší kontroly nad Internetem agentuře Spojených národů v jiných zemích nabývají uskutečnění. Návrhy na rozšíření pravomoci Mezinárodní telekomunikační unie OSN (ITU) i na Internet by mohly vyvstat na smluvní konferenci letos v prosinci v Dubaji.  Evropské telekomunikační společnosti tlačí na plán, který by vytvořil nová pravidla, která by jim umožnila účtovat si více za mezinárodní provoz. Návrh Evropské telekomunikační asociace síťových operátorů by mohl přinutit webové stránky jako Google, Facebook a Netfix, aby platily síťovým operátorům po celém světě.

Kamer řekl, že nápad na mezinárodní poplatky z Internetu „přitahuje velký zájem v afrických státech a také v arabských státech.“

Řekl, že delegace Spojených států bude muset zdvojnásobit své úsilí, aby přesvědčila další země, že tento návrh by jen přiškrtil inovace a ekonomický růst.

„Podporujeme úsilí o širokopásmový růst trhů – ne jen rozdělování statického koláče výnosů mezi operátory a vlády,“ řekl Kamer ve svém projevu ve Washingtonu, kde byl hostem Asociace telekomunikačního průmyslu.

Projekt CleanIT: Čeká nás v EU internetová totalita?

Podezřelý projekt INDECT: totální špehování evropských občanů

Ve Spojených státech jsou demokrati i republikáni proti těmto návrhům na zvýšení mezinárodní kontroly nad Internetem jednotní. Kongres už počátkem letošního roku schválil nezávaznou rezoluci naléhající na delegaci Spojených států, aby „prosazovala osvobození globálního Internetu od vládní kontroly a zachovala výhody úspěšným modelům všemožného zkoušení, které dnes vládnou Internetu.“

Kramer ale varoval, že Spojené státy dostávají reputaci zarputilého opozičníka jakékoliv změny dohod ITU. Řekl, že Spojené státy se budou muset zapojit do jednání s dalšími zeměmi, aby se řešily i jejich obavy.

Uznal, že mnohé země se potýkají se zabezpečením svých sítí před hackery a kyber-zločinci. Řekl, že Spojené státy odporují mezinárodní regulaci kybernetické bezpečnosti, ale podporují úsilí pomoci chudším  zemím rozšířit svou schopnost boje proti kybernetickým hrozbám.

USA jsou otevřeny dialogu do té míry, aby takovouto spolupráci učinily daleko obsažnější, avšak stavíc na základech už vybudovaných institucí,“ řekl.

Kramer vysvětlil, že Spojené státy nebudou muset podepsat žádnou dohodu, ke které se směřuje, varoval ale, že když většina zemí na konferenci v Dubaji  přijme všeobecnou regulační dohodu, tak by to i tak mohlo přeformovat otevřenou mezinárodní povahu Internetu.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: thehill.com

]]>