Tzv. “Seznam Lagarde” – který poskytl řecký tisk, obsahuje 1 991 jmen movitých Řeků s účty ve švýcarských bankách, kteří jsou vyšetřováni za korupci a daňové úniky –  a ten právě teď v Řecku vyvolává hrozné vření. Od pátku už byli dva muži na tomto seznamu nalezeni mrtví po zjevné sebevraždě. K následujícímu došlo během několika posledních dnů. Minulý čtvrtek 3. října řecký ministerský předseda Antonis Samaras ze strany PASOK dostal „Seznam Lagarde“ a spolu s ním i bývalý ministr financí Evangelia Venizelos.

Ten se však zjevně podle článku ve Financial Times, který vyšel o pár dnů dříve, ztratil a současný ministr financí Yannis Stoumaras bědoval, že se musí najít.

Z FT:

Yannis Stoumaras, ministr financí, v neděli řekl FT, že bude tlačit na vydání zmizelého CD se jmény řeckých vkladatelů „jako na prioritu“.

„Dověděl jsem se o jeho existenci minulý týden z novin …, ale jestli to SDOE nemůže dohledat, tak požádám naše evropské partnery o další kopii,“ řekl pan Stoumaras.

To dalo Venizelosovi popud k tomu, aby tento seznam minulý čtvrtek vydal řeckému ministerskému předsedovi Antonisi Samarasovi se slovy, že už na něj upozornil řeckou jednotku finančních zločinů, což ohlásil Kathimerini.

Venizelosovi tento seznam dal jeho předchůdce bývalý ministr financí Giorgos Papaconstantonou, který jej v roce 2010 dostal od Christine Lagarde, když ještě byla ve Francii ministryní financí.

Okamžitě poté, co Samara tento seznam dostal od Venizelose, SDOE zatkla Yinnise Sbokose, bývalého řeckého ministra zabývajícího se obranou kvůli finanční korupci.

Bývalý řecký ministr Leonidas Tzanis, který byl také vyšetřován, byl minulý pátek nalezen u sebe doma oběšený. Press Association hlásí, že „příslušný úředník řekl, že smrt pana Tzanise je považována za sebevraždu, nebyl však nalezen žádný dopis na rozloučenou.“

Dnes byl nalezen mrtev v hotelovém pokoji v indonéské Jakartě Vlassis Kambouroglou, bohatý řecký podnikatel z obranného průmyslu.

O Kambouroglou poskytl podrobnosti řecký reportér:

Je to řecký podnikatel, který byl obviněn, že je součástí úplatkářské sítě peroucí i špinavé peníze s účastí bývalého ministra obrany Akise Tsochatzopoulose, jenž je ve vězení kvůli obviněním, že ukradla až 1,29 miliardy dolarů z obranných kontraktů, a ten byl nalezen mrtev v hotelovém pokoji v Jakartě v Indonésii.

Vlassis Kambourouglous byl výkonným ředitelem Drumilan International, která byla zapletena do prodeje v Rusku vyrobeného systému střel TOR-M1 Řecku. Indonéské úřady neřekly, jak zemřel. Kambourouglou byl v roce 2004 předvolán, aby svědčil při parlamentním vyšetřování zbraňových obchodů, ale popřel, že by jeho společnost na tomto obchodu vydělala jakékoliv peníze. Žádná obvinění proti němu nebyla vznesena.

Nyní podle Kathimerini budou muset Stoumaras, Papaconstantinou a další  Venizelos vypovídata před řeckým parlamentem o tomto seznamu.

Parlamentní komise pro etiku a transparentnost v pondělí hlasovala ve prospěch toho, aby ministr financí Yannis Stoumaras a tři bývalí ministři – Evangelis Venizelos, který teď vede socialistický PASOK, Filippos Sachinidis a Grorgos Papaconstantinou – byli předvoláni před Sněmovnu, aby odhalili, co ví o tzv. „Seznamu Lagarde“ – seznamu asi 2 000 Řeků s vklady ve švýcarských bankách, kteří jsou prověřování kvůli daňovým únikům.

Podle zdrojů Venizelos a Papaconstantinou o víkend finančnímu prokurátorovi Grogorisi Peponisovi už ve spojení s tímto seznamem vypovídali, o seznamu Papaconstantinou tvrdí, že byl získán od bývalé francouzské ministryně financí Christine Lagarde,  která teď vede Mezinárodní měnový fond. O výpovědích bývalých ministrů nebyly uvolněny žádné podrobnosti, věří se ale, že tito zopakovali svá stanoviska, která k této záležitosti až dosud projevovali veřejně.

Venizelos se setká s několika dost nepříjemnými otázkami, jelikož členové parlamentu chtějí vědět, zda vlastnil tento seznam už dlouhou dobu. Jsou tu obavy, že před odhalením kryl některé kamarády členy strany PASOK.

Venizelos byla také posledním z bývalých ministrů financí, co sloužil hned před tím současným, a zastával před tím i funkci místopředsedy vlády, takže byl ve vedoucí pozici v té řecká vládě, které se až dosud nedařilo vyhovět sankcím trojky.

Mezi tím vyšlo najevo, že „Seznam Lagarde“ neobsahuje jen jména řeckých daňových únikářů. Tento seznam obsahuje spíše 22 000 jmen pracháčů z různých členských států EU s konty ve švýcarských bankách. V důsledku toho by mohla být v tomto korupčním vyšetřování odhalena movitá elita i z jiných zemí.

Tohle všechno se chystá vybuchnout během pro Řecko kritického momentu, když zkouší vyhovět dohodě s trojkou o dalším krácení výdajů a když včera v Aténách Samarase navštívila německá kancléřka Angela Merkel.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: businessinsider.com

]]>