Přehnané reportáže z pochybné zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii IAEA o údajném programu iránských jaderných zbraní podnítily honbu za novou válkou na Středním východě. Bývalí zpravodajští činitelé USA naléhají na presidenta Obamu, aby odolal tlaku a přezkoumal fakta. MEMORANDUM: Presidentovi OD: Veteránů zpravodajské profese za střízlivost (VIPS)

VĚC: Odvrátit další dlouhou válku

Jako profesionálům, kteří mají kolektivně stovky let zkušeností ze zpravodajství, zahraniční politiky a protiterorismu, nám dělají starosti těžké dezinterpretace fakt, o nichž se proslýchá, že povedou k zahájení nové války.

Už jsme viděli, jak militaristé označující jednu muslimskou zemi za druhou jako těžkou hrozbu bezpečnosti USA. V minulosti podporovali útoky na Súdán, Somálsko, Jemen, Irák, Pákistán, Libyi a Afghánistán, stejně jako izraelské útoky na Sýrii a Libanon – tedy devět muslimských zemí – a na Gazu.

Tentokrát využívají nové zprávy IAEA, aby kategoricky tvrdili, že Irán buduje jaderné zbraně, které údajně představují vážnou hrozbu USA. Vaši zpravodajští a vojenští poradci určitě mohou objasnit, co ta zpráva opravdu říká.

Pokud víme, IAEA provádí pravidelné inspekční návštěvy v iránských jaderných zařízeních a má tam televizní kamery, které tato zařízení monitorují 24 hodin denně. Ačkoliv existují důvody některé z iránských akcí přezkoumat, situace není jednoznačně zřejmá, jak se někteří domnívají.

Mohamed El Baradei, nositel Nobelovy ceny a bývalý generální ředitel IAEA, nedávno řekl: „Nevěřím, že Irán představuje jasnou a současnou hrozbu. Všechno, co vidím, je kamuflace hrozby představované Iránem.“ Není sám: Všech 16 USA zpravodajských agentur dospělo v roce 2007 k závěru, že Národní zpravodajství odhaduje „s vysokou mírou věrohodnosti“, že Irán zastavil program svých jaderných zbraní v roce 2003.

Vidíme reprízu „Irácké hrozby zbraní hromadného ničení.“ Jak řekl výkonný tajemník Komise k 11.9 Philip Zelikow: „Ta ‚skutečná hrozba‘ od Iráku neohrožovala Spojené státy. Ta nevyslovená hrozba byla proti Izraeli.“

Vaši vojenští a zpravodajští experti rovněž mohou poskytnout informace o nepublikovaných snahách o vykolejení iránského jaderného programu a o marnosti tento program odstranit plošným bombardováním – neboť ten je převážně rozptýlen do podzemí.

Senátor Joe Lieberman

Ministr obrany Leon Penetta a další experti uvedli, že letecký útok by jakýkoliv zbrojní program zdržel tak o rok maximálně o dva.

Bývalý šéf Mossadu Meir Dagan řekl, že letecký útok na iránské jaderné instalace by byl „stupidní“, což je hledisko, které v principu potvrdili dva další bývalí šéfové Mossadu, Danny Yatom a Ephpraim Halevy. Dagan dodal, že „Jakýkoliv útok proti civilnímu programu je podle mezinárodního práva ilegální.“

Dagan poukázal na další skutečnosti: bombardování Iráku by vedlo k odvetě proti Izraeli prostřednictvím Hizballáhu, který má tisíce raket typu Grand a stovky Scudů, stejně jako dalších střel dalekého dosahu, a i prostřednictvím Hamásu.

Utrácíme na Národní bezpečnost tolik, co zbytek světa dohromady, a ještě 100 miliard dolarů ročně na Dlouhou válku v Afghánistánu. Izraelská lobby buší do bubnu, abychom na Irán zaútočili už roky, a tu vedou lidé trpící zmatenou loajalitou jako Joe Liberman, který svého času tvrdil, že od Američanů je nevlastenecké, když nepodporují Izrael.

Další Dlouhá válka není v zájmu ani Ameriky ani Izraele, ať si apologeti Izraele říkají, co chtějí. Jsou to ti samí lidé, co tvrdí, že iránský president Mahmoud Ahmadínežád řekl, že „Izrale vymaže z mapy.“ Specialisté na Persii poukázali, že původní prohlášení v Perštině ve skutečnosti znělo, že Izrael se zhroutí: „Ten okupační režim nad Jeruzalémem musí během času zaniknout.“

To, co tu máme, je situace, kdy izraelské akce např. vyslání 300 000 osadníků na Západní břeh a 200 000 osadníků do Východního Jeruzalém, ohrožuje bezpečnost USA, neboť to pro nás vyvolává riziko teroristické odvety.

Od roku 1975 jsme Izraeli poskytli 100 miliard dolarů. Je ovšem nejasné, jak by financování osadníků mohlo přispět k naší bezpečnosti? Souhlasil jste s poskytnutím 3 miliard dolarů na F-35 Izraeli výměnou za 90-denní zmrazení pro osadnictví. To, co jste získali, bylo 90 dnů valení kamenů proti mírovému procesu a pak o to víc osadníků. Čím jsme ještě Izraeli zavázáni?

Určitě ne honbou za novou válkou. Máme čas využít diplomacii a sankce, aby přinesly výsledky a přiměly Rusko a Čínu, aby s námi spojily síly.

James Madison svého času napsal: „Ze všech nepřátel skutečné svobody je asi válka tím nejděsnějším… Válka je matkou armád; z toho vyplývajících dluhů a daní. … Žádný národ si uprostřed neustálého válčení neudrží svobodu.“

Současně se odvoláváme na vámi použité označení „blbá válka“; neměli bychom podniknout další blbou válku proti zemi téměř třikrát větší než Irák, která by spustila rozsáhlejší regionální válku a vytvořila generace džihádistů. Takováto válka v rozporu s tím, co někteří tvrdí, by neučinila bezpečnějším ani Izrael ani USA.

Iniciační skupina Veteránů zpravodajské profese za střízlivost (VIPS)

Phil Giraldi, Directorate of Operations, CIA, retired
Ray McGovern, USA Army Intelligence Officer, Directorate of Intelligence, CIA, retired
Coleen Rowley, former Special Agent and Minneapolis Division Counsel, FBI
Ann Wright, Col., USA Army Reserve (ret.), former Foreign Service Officer, Department of State
Tom Maertens, Foreign Service Officer and NSC Director for Non-Proliferation under two presidents
Elizabeth Murray, former Deputy National Intelligence Officer for the Near East in the National Intelligence Council
David MacMichael, former history professor and CIA and National Intelligence Council analyst

Zdroj: globalresearch.ca

]]>