Letadlem amerického vojenského letectva, které havarovalo 5. září ve státě Nevada, mohla být stíhačka zahraniční výroby. Píše o tom Aviation Week. K události došlo přibližně 160 kilometrů severozápadně od letecké základny Nellis nacházející se nedaleko od Las Vegas, píše Aviation Week. Stejným směrem se nachází samostatná jednotka letecké základny Edwards, více známá pod názvem Oblast 51. Na této základně se vyvíjejí a testují letadla nového typu.


Tisková služba letecké základny ve své zprávě informovala o samotné události a také o tom, že následkem katastrofy, k níž došlo během tréninkového úkolu, zahynul podplukovník Eric Schultz.

Vojáci neupřesnili ani okolnosti mimořádné události, ani žádnou informaci o havarovaném letadle.

Skoupost poskytnutých oficiálních informací vysvětluje Aviation Week tím, že Schultz podle údajů zdrojů velel eskadře, která prováděla zkoušky zahraniční techniky.

Popular Mechanics připomíná, že tento útvar má k dispozici řadu letadel sovětské výroby, včetně stíhačky MiG-29 a několika strojů postavených společností Suchoj. PM předpokládá, že Schultz během tréninkového úkolu mohl pilotovat stíhačku Su-27 (podle veřejných údajů se dvě taková letadla prodaná Ukrajinou nachází v soukromém vlastnictví v USA).

Podle druhé verze havarovalo letadlo patřící jedné z eskader Agresor (Aggressor squadron). Tyto útvary během cvičení hrají roli protivníka a mají ve výzbroji zpravidla stíhačky americké výroby mající barvu a poznávací znaky předpokládaného protivníka.

Kromě toho média upozornila na to, že Schultz je jedním z pilotů, kteří jsou vyškoleni na řízení stíhačky-bombardéra páté generace F-35, ale náčelník štábu amerického vojenského letectva generál David Goldfein v rámci komentáře případu v Nevadě řekl, že to „rozhodně není F-35".

Zdroj: " target="\\\_blank">breitbart.com