Na Slunci dnes proběhla největší erupce za posledních 12 let, vznikla v důsledku slévání dvou největších slunečních skupin skvrn, informuje Laboratoř rentgenové astronomie Slunce Fyzikálního institutu Ruské akademie věd Lebeděva. „Události o takové síle jsou ty největší, které je schopné naše hvězda vytvořit a které vznikají jen při velmi řídkých, unikátních příležitostech na vrcholu sluneční aktivity. To, že k erupci došlo nyní, když je Slunce ve fázi minimální aktivity, ještě musí být vysvětleno vědci," říkají astronomové.

Sluneční erupce v závislosti na síle rentgenového záření se dělí na pět druhů. Nejslabší třída A0.0 odpovídá síle vylučování Země na její orbitě — 10 nanowatů na metr čtvereční.

Dnešní erupce patří do kategorie X, měla sílu X9.3, což z ní dělá jednu z pěti nejsilnějších erupcí na povrchu Slunce, která se odehrála za celou dobu pozorování. Podle slov vědců se odehrála v bodě, který „hledí" na Zemi, a proto její vliv na naši planetu bude maximální.

Zatím si neumíme představit její vliv na život na Zemi, kosmonauty na orbitě a satelity. To se dozvíme až za několik dní.

Jak říkají specialisté z laboratoře, aktuální úroveň erupční aktivity vystoupila za hranice desítkové hodnotové škály, dosáhla úrovně 10.3. Nyní se nachází v takzvané „černé" oblasti.

Zdroj: snews.com