Evropská komise oznámila, že nebude financovat pohraniční ploty, čímž shodila ze stolu maďarskou žádost o pomoc s financováním opatření kontroly imigrace, kterými, jak tato země říká, chrání Evropu před ještě větším přílivem ilegálních imigrantů. Ve čtvrtek maďarský ministerský předseda Viktor Orbán poslal dopis šéfovi Komise Jean-Claude Junckerovi s žádostí o 400 milionů € představujících polovinu částky, o které tato Visegrádská země říká, že ji utratila na ochranná opatření včetně postavení 110 mil (176 km) plotu podél své hranice se Srbskem a dalšího podél hranice s Chorvatskem.


Ale mluvčí Komise tuto žádost odmítl s tvrzením, že maďarské ploty nejsou žádným opatřením kontroly hranic, které by byl Brusel připraven podpořit.

„My podporujeme správní opatření na vnějších hranicích. Toto by mohlo být dohledovým opatřením. Může to sice být zařízení na kontrolu hranice… Ale ploty, ty my nefinancujeme,“ řekl Alexander Winsterstein.

Na tiskové konferenci ve čtvrtek řekl personální šéf maďarského ministerského předsedy János Lázár, že EU by měla pomoci se zaplacením 800 milion € účtu na základě argumentu, že Maďarsko „chrání všechny občany Evropy před záplavou ilegálních migrantů.“

„Není žádným přeháněním, když řekneme, že bezpečnost evropských občanů financovali maďarští daňoví poplatníci,“ dodal s voláním po „solidaritě“.

Když v roce 2015 mluvila mluvčí EU Natasha Bertaud o oznámení Maďarska, že tato země na hranicích se Srbskem postaví zeď, tak řekla, že tento blok „nepodporuje používání plotů a povzbuzuje členské státy, aby použily alternativních opatření.“

„Teprve nedávno jsme v Evropě strhli zdi, tak bychom je neměli stavět,“ řekla.

Podle EurActiv poskytla Evropská komise více než 100 milionů € na bulharský plot na hranici s Tureckem, ale oficiálně bylo této sumy použito na kamery a další monitorovací zařízení a nikoliv na vztyčení plotu samotného.

V komentáři vystaveném na stránce zastánců EU tvrdil Johan Stavers, že „hranice, přes kterou si mohou lidé jen tak procházet, není vůbec žádnou hranicí,“ a položil otázku, zda se Komise skládá z „idiotů nebo zrádců“.

Když označoval evropskou odpověď na maďarskou žádost za „žert“ a „směšnou“, tak se ve svém nevěřícném poselství ptal, zda Brusel „chce financovat kamery a další zařízení proto, aby si mohl prohlížet stopy lidí procházejících přes hranice z pohodlí svých komisařských židlí.“

Virginia Hale

Zdroj: breitbart.com