Ukrajinští aktivisté vyjasnili, že zabavené „peníze exprezidenta Viktora Janukovyče“ dostali nakonec bohatí příznivci současného prezidenta Petro Porošenka, sdělila ředitelka Centra pro potírání korupce Darina Kaleňuková. Generální prokurátor Jurij Lucenko sliboval, že peníze zabavené Janukovyčovi by měly jít „ve prospěch armády a lidu Ukrajiny“. A prezident Porošenko?


„Nejen zvyšují možnosti ukrajinského státního rozpočtu, obnovují spravedlnost a investování těchto prostředků do ukrajinské armády k posílení obrany státu, ale obnoví sociální spravedlnost tím, že se tyto prostředky nasměrují na ochranu nejzranitelnější skupiny obyvatelstva,“ cituje v této souvislosti prezidenta „Ukrajinská pravda.

OKaleňuková ale uvádí, že „miliardy Janukovyče“ šly do rozpočtových dotací bohatým kamarádům Porošenka – „zemědělským baronům“. Upozornila na vládou vytvořený svěřenecký fond pro národní obranu a bezpečnost státu, který je doplňován z peněz zabavených zkorumpovaným úředníkům, napsala „Ukrajinská pravda“.

OTržby v roce 2015 a 2016 činily 265 tisíc hřiven (10,4 tisíc dolarů) namísto plánovaných 9,2 miliardy (261,5 milionů dolarů). Ale v dubnu 2017 z „aktiv Janukovyče“ získal fond najednou 29 miliard a 668 milionů hřiven (1,165 miliardy dolarů). Poté vláda schválila dekret, podle kterého má 25,9% z fondu jít do armády, 51,8% na "regionální rozvoj“ a 22% na „finanční podporu zemědělcům“.


Ovšem „Janukovyčovy peníze“ nesměřovaly malým zemědělcům a obyvatelům venkova. První z oněch 22% získala zemědělská impéria Jurie Kosjuka a Olega Bachmatjuka.

OV rozhodnutí o vládních dotací na zemědělství, většinu prostředků obdržely dva velké zemědělské podniky na Ukrajině, „MHP“ Jurie Kosjuka (809 milionů hřiven, čili 31 milionů dolarů) a „Ukrlendfarming“ Olega Bachmatjuka (142 milionů hřiven, neboli 5.6 milionu dolarů). Takže jim vláda přidělila 42%, resp. 14% – tedy polovinu státních dotací na rok 2017 určených na zemědělství.

OKosjuk byl v roce 2015 zástupcem vedoucího Porošenkovy administrativy, který opravdu „potřebuje“ podporu státu, rozčíleně poukazuje tisk. Vlastní rozkošné „Versailles“ u Kyjeva, loď a letadlo. Bachmatjuk pro změnu dluží daňovým poplatníkům (státu) a vkladatelům jeho dvou zkrachovalých bank – „Finanční iniciativa“ a VAB – miliardy hřiven. Jeho dluhy uhradil stát, ale vkladatelům zůstaly jen oči pro pláč.
No a zbytek „Janukovyčových penězL se rozpustil do jednotlivých obvodů poslanců (onen "regionální rozvoj").

OPikantní na věci je i skutečnost, že nikdo neví, na jakém právním základě byla vlastně Janukovyčova aktiva zabavena. Ukrajinský deník upozorňuje, že vše směřuje k Evropského soudnímu dvoru, takže se jednou může stát, že Ukrajina bude muset vrátit desítky miliard hřiven uprchlému prezidentovi.

Zdroj:  epravda.com.ua, pz.cz