Německo naléhalo na ministry Evropské unie, aby uvažovali o tvrdých sankcích proti Spojeným státům za porušování mezinárodního práva tresty uvalenými na Moskvu. „Považujeme je prostě a jednoduše za odporující mezinárodnímu právu,“ řekla novinovému řetězci Funke Mediengruppe Brigitte Zypries.


„Samozřejmě, že nechceme obchodní válku. Je ale důležité, aby se teď Evropská komise začala poohlížet po protiopatřeních,“ dodala.

Podle této ministryně: „Američané nemohou potrestat německé společnosti, protože ty fungují v jiné zemi.“

Minulý týden se obě komory amerického Kongresu rozhodly uvalit na Rusko nové sankce za jeho znovu sloučení s Krymem a za údajné vměšování do amerických voleb. Tento zákon bude ještě muset podepsat americký prezident Donald Trump. Toto je poprvé, kdy Washington učinil kroky proti Moskvě bez souhlasu Evropy.

Tento zákon vypadá, že se zaměřuje proti ruskému plynovodu Severní proud 2, který bude dodávat zemní plyn z Ruska do Německa. Navržené rozšíření zdvojnásobí existující kapacitu plynovodu a učiní z Německa hlavní energetický uzel Evropy.

Legislativa usiluje o zavedení individuálních sankcí za přispívání k ruským energetickým projektům a má cílit na hlavní sektory ruské ekonomiky včetně obranného, železničního a bankovního průmyslu.

Nové sankce na Rusko kritizovalo několik předních politiků Evropy včetně rakouského kancléře Christiana Kerna a německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela. Kritici kroku americké vlády argumentují, že tyto sankce by mohly postihnout evropskou energetickou bezpečnost a posloužit ekonomickým zájmům Washingtonu v souladu s politickou linií prezidenta Donalda Trumpa „Amerika v první řadě“.

‚Nutit nás, abychom se vzdali ruského plynu jen proto, abychom kupovali jejich vlastní, to je nepřijatelné‘ – káral německý ministr zahraničí návrh zákona o amerických sankcích.