Tady je nová zpráva od Reuters, která říká, že příští rozhodnutí o pomoci Řecku bylo odloženo, aby nevytvořilo pro Obamu před volbami žádné “překvapení”. Zeptali jsme se v Řecku u zdroje dobře obeznámeného se scénou mezinárodní pomoci, zda tato teorie zní pravdivě, a to, co jsme se dověděli, přineslo ještě zajímavější odpověď, než jsme čekali. Je to naprostá pravda. Tady o tom mluví každý, ale hoši z konspiračních kaváren vám řeknou, že Zlatý úsvit je tajně podporovaný a podněcovaný spojenci vlády, aby děsil Trojku, aby příliš netlačila. Tohle je  řecký úhel pohledu.

Je tu rovněž skutečnost, že Zlatý úsvit poskytuje ve svém sousedství bezpečnostní a další služby (jako vybírání nájemného), když normální legální metody selžou. Na tyhle chlapy se čím dál víc a víc pohlíží jako na ty lidi „co věci řeší“, i přes skutečnost, že řeckou levici jejich vzestup znepokojuje. Evropská historie jim dává dobré důvody k obavám…

Ale každý americký velvyslanec, ať je kdekoliv, (a samozřejmě i jejich věrohodný personál) VŽDY posílá do Washingtonu zprávy o znepokojivém vzestupu extrémismu, aby ospravedlnil větší pozornost a pomoc Washingtonu, ať už posílají hlášení ze kterékoliv země.

Spolehlivost fám z aténských kaváren není asi neprůstřelná, ale skutečnost, že jde o velice známý jev (aby se pozornost vylákala k pravici) je zajímavá.

To samozřejmě nezlehčuje skutečnost, že předvolební průzkumy ukazující neonacistický Zlavý úsvit na 3. místě jsou neuvěřitelně děsivé, a jsou jedním z důvodů k úvahám o strachu řeckých a evropských vůdců z výhledu na odchod Řecka a na potom následující politickou zkázu.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: businessinsider.com

]]>