Jen málo z nás toleruje přítomnost švábů ve svých domech a na pracovištích, ale výzkumníci a média nám teď říkají, že za určitých okolností mohou švábi být našimi nejlepšími přáteli, protože nás udrží v “bezpečí”. Nové video vyrobené North Carolina State University v iBionics Laboratory ukazuje, jak lze tento hmyz „chirurgicky transformovat na dálkově ovládané ‚bioboty‘ kteří by mohli pomoci nalézat přeživší po zemětřeseních v místech s obtížným přístupem,“ jak tvrdí National Geographic News. Není tudíž pochyb, že tato stvoření lze transformovat i do maličkých špehovacích robůtků (spybot), ale v tomto okamžiku je o tom známo už více.

Na videu výzkumníci předvádí, jak lze ty jimi transformované šváby velice přesně „kormidlovat“.

 

Trochu o pozadí této „havěti“

Alper Bozkurt, který vedl tento projekt švábích biobotů, během interview s NGN řekl, že transformovaní madagaskarští syčiví švábi, kteří vypadají, že jsou asi tak dvakrát delší než čtvrtdolová mince, alespoň podle fotky na této webové stránce, jsou technicky nazýváni „biologickými roboty“ (čili krátce bioboty), ale ve skutečnosti jde o ranný typ „hmyzího kyborga“.

„V současnosti tyto šváby můžeme na dálku kormidlovat a přimět je, aby se zastavili, šli a obrátili se. Až jim umožníme, aby nezávisle interagovali s technologiemi, které jsme do nich chirurgicky implantovali, stanou se pravými kyborgy,“ řekl Bozkurt.

Bozkurt při popisu toho, co nazval „jednoduchou“ procedurou, řekl, že výzkumníci strčí tento hmyz na pár hodin do chladného prostředí, jako je chladnička, čímž je přivedou do hibernace, „takže se nemohou hýbat.“

Provedeme jednoduchou chirurgickou operaci k vložení elektrod do švábových antének a do cerci (zadní senzor),“ řekl s poznámkou, že tenhle úkon provádí jen s pár pinzetami a mikroskopem. „Rovněž použijeme epoxidové lepidlo medicínské třídy, abychom jim na záda nalepili maličké magnetky, takže jim jednoduše můžeme přichytit ruksáček obsahují bezdrátový řídící systém.“

V maličkém elektronickém ruksáčku nesou paprsek pro lokátor a maličký mikrofon používaný k naslouchání, jestli někdo nekřičí o pomoc, což zaslechne lidský operátor či coputerový naslouchač a bude podle toho ty hmyzáky řídit.

„Naši bioboti jsou v podstatě jen zvířecí soumaři,“ řekl. „Mohou nést i kamery či jakýkoliv dalším druh miniaturizovaného senzoru, jaký si lze představit.“

Bozkurt řekl, že on spolu s kolegy výzkumníky se chystá tyto experimenty rozšířit; testy zatím probíhali ve velice kontrolovaném prostředí na plochých površích. Řekl, že jeho tým pracuje na stavbě testovacích stolic, „které napodobí určitá scénáře z reálného života.“

„Nemyslím si, že to potrvá dlouho, než je budeme moci vyslat, aby skutečně lidi pomáhali zachraňovat,“ řekl.

 

Zachraňovat lidi nebo je špehovat?

Ale co když jsou nakonec takovíto bioboti vyvíjeni k jinému, daleko zlověstnějšímu užití, jako je špehování lidí? V interview s The Abstract, pubikací North Karolina State University, tuto možnost ponechal otevřenou, aniž by se k tomu opravdu vyslovil.

„Naším cílem (jako výzkumu) bylo zjistit, zda bychom mohli vytvořit bezdrátová biologická rozhraní se šváby, která by byla robustní a umožnila by prolézat do malých prostorů,“ řekl. „Myslíme si, že nakonec nám to umožní vytvořit mobilní síť maličkých senzorů, které budou využívat švábů ke sběru a přenosu informací…“

„Postavení robotů maličkých rozměrů, co mohou fungovat v takovýchto nejistých, dynamických podmínkách, je nesmírně obtížní,“ pokračoval. „Rozhodli jsme se místo robotů využít biotických švábů, neboť konstrukce robotů takovýchto velikostí je velice problematická a švábi jsou experti na fungování v takto nepříznivém prostředí.“

S tím, jak se vynořují nanotechnologie, říkají experti, že je jen otázkou času, než budou vyvinuta téměř nezjistitelná zařízení, která mohou odposlouchávat a vysílat hlasy nebo obrázky, či obojí. A když můžete levně „kormidlovat“ brouky, kteří se budou pěstovat vedle, tak máte k volnému využití nekonečnou zásobu hmyzích kyborgů.

Použité zdroje: (ZDE, ZDE a ZDE)

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: naturalnews.com

]]>