Američtí piloti v červnu třikrát požádali o povolení sestřelovat syrská vojenská letadla, oznámil generál VLS USA Charles Corcoran portálu Military.com. Podle jeho slov se letci odvolávali přitom na sebeobranu. „Pokoušíme se snížit napětí. Jsme tady, abychom bojovali s IS, budeme však bránit naše síly před těmi, kdo vystupují na straně syrského režimu", podotkl Corcoran. …


Nevyloučil, že k podobným incidentům bude docházet stále častěji postupně s tím, co bude IS ztrácet pozice, a USA, síly Damašku a Moskvy začnou jednat ve stejném vzdušném prostoru.

Oznámil rovněž, že ve všech případech, kdy koalice útočila na syrské VLS, „bezbranné letectvo" — transportní letadla a tankery — opouštělo vzdušný prostor kvůli nejistotě, jak bude na to reagovat Sýrie nebo Rusko.

Po incidentu se sestřeleným syrským Su-22 v Moskvě prohlásili, že ruské prostředky PVO v Sýrii budou sledovat jakékoli vzdušné objekty v pásmu činnosti VKS jakožto vzdušné cíle. Corcoran potvrdil, že ruská PVO sleduje americká letadla. Zároveň podle jeho slov jsou kontakty s Moskvou a Damaškem i nadále na dobré úrovni.

„PVO sice funguje, ale nemyslím si, že naši vojáci pociťují hrozbu ze strany ruských nebo syrských raket „země-vzduch", řekl. Vztahy stran označil generál za „velmi vřelé a profesionální".

Zdroj: snews.com