Americká vesmírná agentura opět slaví. V dalekých končinách univerza objevila deset nových planet, které se podobají naší mateřské Zemi. NASA tvrdí, že mohou být důležitým klíčem k nalezení jiného, mimozemského, života. NASA podle amerických médií uvedla, že pomocí Keplerova dalekohledu narazila na 219 nových planet mimo naší sluneční soustavy, z nichž deset by potenciálně mohlo být obydlených nějakou formou života.

Desítka nadějných planet se vyznačuje podobnými danostmi, jaké je Zemi. Mají skalnatý povrch, nejsou příliš blízko ani daleko od své hvězdy a teoreticky by se na ně mohla nacházet voda. Vědci v této souvislosti hovoří o zcela nových světech.

Planet, které se astronomům podařilo objevit mimo naší sluneční soustavy, je již více než 4 tisíc. Podle výzkumnice Susan Thompsonové z Institutu SETI, která pátrá po známkách mimozemského života, odhalil Keplerův dalekohled v průběhu čtyř let celkem 4 034 planet, z nichž 2 335 jsou exoplanety. Přibližně na 50 z nich by mohly být podmínky podobné těm naším. Třicet z těchto planet je pro vědce relevantní nadějí na existenci mimozemského života. Většina z exoplanet je podle Thompsonové menší než Neptun.

Vědců však nezajímá jen hledání mimozemského života, ale i místa, na kterém by v budoucnu lidstvo mohlo najít domov. I světoznámý fyzik Stephen Hawking vícekrát upozornil, že pokud chce lidstvo jako celek přežít budoucí století, bude muset nevyhnutelně kolonizovat jiné planety. O tom, že mimo naší sluneční soustavy existují i jiné světy, se astronomové dozvěděli jen před 25 lety. Kolik planet nesoucích život by v galaxii mohlo existovat, to si nyní ani netroufají představit.

Zdroj: nasa.gov