Americká armáda přemístila z Jordánska na základnu At Tanf na jihu Sýrie raketomety HIMARS, oznámila agentura Reuters s odvoláním na zpravodajské zdroje v regionu. „Systémy dorazily do At Tanfu a znatelně podpoří americkou vojenskou přítomnost," uvedl zdroj agentuře. Dále dodal, že systémy HIMARS byly již rozmístěny i na severu Sýrie.


Americký vysoce mobilní raketometný systém operačně taktického určení HIMARS je odlehčenou verzí reaktivního dělostřelectva, jež je umístěno na kolovém podvozku. Systém může mít šest odpalovacích šachet pro reaktivní rakety nebo jednu šachtu pro balistické rakety středního doletu.

Dva vysoce postavení představitelé Bílého domu trvají na rozšíření vojenských operací v Sýrii, šéf Pentagonu je však proti. Oznámil to časopis Foreign Policy s odvoláním na informované zdroje.

Podle časopisu ředitel pro otázky rozvědky Národní bezpečnostní rady (NBR) Bílého domu Ezra Cohen-Watnick a poradce pro otázky Blízkého východu NBR Derek Harvey chtějí, aby Spojené státy zahájily ofenzívu na jihu Sýrie. Nicméně americký ministr obrany James Mattis jejich návrh několikrát odmítnul.