Zakladatel WikiLeaks by mohl být tento týden vydán do Spojených států, což závisí na výsledku nedělních voleb v Ekvádoru. Konzervativní kandidát a bývalý bankéř Guillermo Lasso se drží těsně v pořadí vedle levicového vůdce a bývalého viceprezidenta Lenina Morena. Lasso už objasnil, že stane-li se prezidentem, tak skončí s Assagneho dlouhým pobytem na Ekvádorské ambasádě v Londýně.


Express.co.uk hlásí :

Řekl: „Ekvádorský lid platí cenu, kterou by platit nemusel.“

Počítačový génius pan Assange by byl nejspíš byl zatčen a deportován do Švédska, jakmile by vykročil před ambasádu Knightsbridge, jelikož je ve Švédsku hledán kvůli podezření ze „znásilnění nižšího stupně“.

Profesor mezinárodních vztahů na Univerzitě v Miami Bruce Bagle řekl: „Pokud Lasso zvítězí, bude se Assange toulat londýnskými ulicemi a bude extrémně zranitelný.“

Volební protivník pana Lassa levicový pan Moreno vždy projevoval silnou podporu pro azyl šéfa WikiLeaks – což je cosi, o čem si pan Lasso myslí, že mu to pomůže nalákat hlasy, neboť jeho země už druhý rok trpí negativním či nulovým ekonomickým růstem.

Pan Moreno zvítězil v prvním kole hlasování v únoru, ale nezískal 50 procent potřebných pro celkové vítězství.

Jeho odpůrce zaostával o více než 10 procent, ale více než 60 procent voličů volilo jiné kandidáty proti panu Morenovi, což znamená, že vítězství pro konzervativního pana Lassa vypadá tuto neděli pravděpodobně.

Pan Assange, 45, odešel na londýnskou ambasádu v roce 2012 díky odcházejícímu prezidentovi Rafaelu Correovi poté, co byl roku 2010 obviněn z útoku na dvě ženy ve Švédsku.
Loading...