Ti turečtí migranti, kteří ve své domovině odporují Erdoganovu režimu a teď žijí v Evropě, mají čím dál větší obavy z radikalizace svých krajanů také migrantů a z potenciální „občanské války“ v Evropě.  Mnozí turečtí migranti žijící v Evropě v rozhovoru s nejlépe prodávanými rakouskými novinami Kronen Zeitung promlouvali proti kvasícímu politickému a sociálnímu klimatu mezi těmi Turky, kteří jsou ovlivněni islamisty a čím dále tvrdší linii zastávajícím tureckým prezidentem Recep Tayyip Erdoganem.


Jedna turecká migrantka promlouvající před referendem 16. dubna, které když to projde, tak dojde ke značnému posílení Erdoganových výkonných pravomocí řekla, že svoboda projevu už byla v Turecku zadušena, ale že takový sentiment se teď už šíří i Evropou.  

Uváděla, že její vysokoškolsky vzdělaní příbuzní v Turecku ze střední třídy byli kvůli kritice Erdogana vyhozeni z práce, a tato žena také řekla: „Svoboda slova už v mé bývalé domovině možná není.“ Když říkala, že turecká vláda monitoruje veškerou digitální komunikaci kvůli kritice režimu, tak uvedla: „Musím být při komunikaci se svými příbuznými velice opatrná.“ 

S varováním, že radikalizace by mohla vést k potížím nejen v Turecku, ale i v Evropě, které je domovem desítek milionů tureckých migrantů první a druhé generace, tato mládežnická politická aktivistka za opoziční Republikánskou lidovou stranu (CHP) Rakouska Thsin Tekin řekla: „Erdogan v tom hlasování vyhraje, pokud ne volbou, pak manipulací.“ 

Důsledkem toho, varovala, bude „totální chaos, občanská válka, která by se mohla rozšířit i do půlky Evropy… Mnoho Turků žijících v Rakousku se ve zvýšené míře radikalizuje. 

Turecký student v Rakousku, který si stěžoval, že skoro všichni jeho kamarádi s ním přestali mluvit, protože je proti Erdoganovi, podpořil myšlenku, že radikalizace probíhá nejen u Turků v Turecku, nýbrž i u těch v Evropě. Řekl: „V místě, kde jsem se narodil, i v Rakousku se mi zdá, že u většiny mých krajanů došlo k vymytí mozku.“ 




Loading...