Prezident Miloš Zeman bude chtít po premiérovi Andreji Babišovi odvolání ministra Jana Blatného a ředitelky SÚKL Ireny Storové. O změny bude usilovat i na ministerstvu zahraničních věcí. (Foto:

Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentí listy uvedl, že při jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem bude usilovat o změny na postu ministra zdravotnictví a na postu ředitele Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

„Ano, vidím řešení v odvolání obou dvou,“ řekl směrem k úřadujícímu ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému a šéfce SÚKLu Ireně Storové.

Prezident čelil otázce, jak to vypadá s dodávkami vakcíny Sputnik V do Česka.

„Dostávám určité informace a jsem za ně rád, protože jsou pozitivní. Vzhledem k tomu, že mě vždycky zajímaly spíše překážky na cestě, tak bych chtěl říci, že dvěma největšími překážkami jsou ministr zdravotnictví Blatný a také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ odpověděl Zeman a dodal:

„Mezi pozitivní informace patří ale to, že v úterý Itálie koupila ruský Sputnik a na jejím území má vyrůst továrna na jeho výrobu. Negativní informace je, že teď Slovensko na týden přerušilo očkování kvůli nedostatku vakcín. Pro mne z toho vyplývá závěr, že pokud se těmito vakcínami, ať ruskou nebo čínskou, očkují miliony lidí, pak ti dva, o kterých jsem mluvil, jsou vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé. Přičemž počet zemřelých už vyskočil na dvě stě za den.“

Jana Blatného a Irenu Storovou prezident republiky v této souvislosti nařkl z toho, že nesou odpovědnost za zbytečná úmrtí pacientů v zemi právě díky tomu, že otálejí se schválením použití kvalitních vakcín.

„Proto oni (ministr Blatný a šéfka SÚKL Irena Storová – red.), a to chci říci zcela veřejně a nahlas, nesou plnou odpovědnost za tato úmrtí,“ prohlásil Zeman.

Jan Blatný v případě vakcíny Sputnik V argumentoval v minulosti slovy o tom, že čeká, až bude schválena na úrovni Evropské lékové agentury. Odmítl možnost povolit její užívání na úrovni státu.

„O EMA se říká, že schvalovací proces trvá mezi 200–300 dny, což je pomalá byrokracie, zvláště v situaci, kdy jde o úspěšnou a národně registrovanou vakcínu. Čínskou vakcínou se, jak známo, nechal naočkovat maďarský premiér Orbán a o ruské vakcíně jsem už mluvil,“ prohlásil pro portál Miloš Zeman.

Odmítavá stanoviska vůči Sputniku V prezident označil za novinářské hlouposti lidí, kteří nejsou k posouzení kvality vakcíny dostatečně odborně způsobilí. Slova o tom, že Sputnik V Rusko používá k šíření svého vlivu rovněž odmítl.

„Jde o nejrůznější žvásty novinářů. Když ale čtu názory odborníků, tak ti ve velké většině považují Sputnik za naprosto bezpečnou a efektivní vakcínu,“ uvedl pro Parlamentní listy.

„(…) kdyby bylo dostatek západních vakcín a EMA pracovala, jak pracovat má, tak diskuse o Sputniku nebo Sinopharmu jsou bezpředmětné. My pouze reagujeme na fakt, že západní farmaceutické firmy nedodržely původně sjednané dohody s Evropskou komisí a na rozdíl od Petrů Kolářů se snažíme zachránit životy českých občanů,“ dodal.

Miloš Zeman se v rozhovoru pro portál na úřadujícího ministra zdravotnictví vrhl se zdrcující kritikou. Upozornil na to, že Blatný „nemá žádné manažerské zkušenosti“, „není epidemiolog“. To mu prý ale nelze vyčítat, to je nezbytné vyčítat tomu, kdo ho do ministerské funkce navrhl, což byl předseda vlády Andrej Babiš.

„Toto je primárně věc ministerského předsedy. Vždy jsem zdůrazňoval, že má právo mi navrhnout ministry a vzhledem k našim dobrým vztahům mu zpravidla vyhovím. Ne vždy. V tomto případě udělal chybu, že navrhl nekompetentního člověka, a přitom nemohu vyloučit, že pokud by tu nebyla epidemie, mohl být Jan Blatný docela dobrý ministr zdravotnictví,” prohlásil pro PL president.

Pokud se Andrej Babiš rozhodne nechat Jana Blatného ve funkci, tak to „nepřispěje k dalšímu zlepšení našich přátelských vztahů“, dodal Miloš Zeman.

„Rozhodně si myslím, že to nesvědčí o informovanosti ani o vyjednávacích schopnostech pana ministra Petříčka,” prohlásil prezident.

V souvislosti s možnou výměnou na postu ministra zahraničí Miloš Zeman uvedl, že předseda ČSSD Jan Hamáček „bude preferovat zájmy našeho státu před úzkými stranickými zájmy“, a proto na výměnu na ministerstvu kývne.

Výměna Tomáše Petříčka by podle názoru hlavy státu sociální demokracii před volbami prospěla. Vládě prý prospěje, když „včas vymění méně úspěšné ministry“.

Zdroj: snews.com