Výletní lodě se opět stávají ohniskem šíření koronaviru, a to i přesto, že dospělí musí být pro vstup na palubu plně očkováni. (Foto: Wikimedia)

Ve čtvrtek byla společnost Royal Caribbean nucena odklonit loď z plánovaných zastávek na Arubě a Curacau poté, co u cestujících zjistila desítky případů nákazy virem.

Loď Odyssey of the Seas společnosti Cruise Line oznámila, že mezi hosty a členy posádky bylo 55 potvrzených pozitivních případů, což představovalo 1,1 % z celkového počtu osob na palubě.

Všechny případy byly zjištěny u osob, které byly plně očkovány. Společnost Royal Caribbean požaduje, aby se cestující před nástupem na loď, která vyplouvala z Fort Lauderdale na Floridě, nechali na virus otestovat.

Jeden z frustrovaných pasažérů výletní lodi napsal na Twitteru: „Uvízl jsem na výletní lodi s covidem… a slyšel jsem o tom ve zprávách, ne od kapitána.“

Dodala, že za své potíže dostanou náhradu pouze za dva dny.

Jiná loď společnosti Royal Caribbean nedávno po vypuknutí epidemie připlula do Miami, protože společnost společně s cílovými ostrovy rozhodla, že plavba nebude pokračovat „z velké opatrnosti“.

Na lodi Symphony of the Seas společnosti Royal Caribbean, která je největší výletní lodí na světě, bylo minulou sobotu po návratu z týdenní plavby pozitivně testováno 48 osob.

V prohlášení společnosti se uvádí, že každá osoba, která byla pozitivně testována, šla rychle do karantény a všechny byly asymptomatické nebo měly mírné příznaky.

Zdravotní politika zavedená společností Royal Caribbean vyžaduje, aby každý dospělý na jejích lodích byl očkován nejméně dvěma dávkami vakcíny Moderna nebo Pfizer nebo jednou dávkou jednodávkové vakcíny Johnson & Johnson.

Na lodi Norwegian Breakaway společnosti Norwegian Cruise Line byla mezitím zjištěna epidemie, přestože se jedná o plně očkovanou loď.

Při podobném incidentu nebylo cestujícím na palubě lodi Seven Seas Mariner dovoleno vystoupit při zastávce v kolumbijské Cartageně poté, co byl jeden cestující a šest členů posádky pozitivně testováno na virus.

Výletní lodě jsou v dnešní době mnohými považovány za jeden z nejbezpečnějších typů dovolené, protože většina linek uplatňuje přísnou zdravotní politiku, která umožňuje plavbu pouze plně očkovaným dospělým osobám.

Nyní však víme, že účinnost vakcíny dramaticky slábne mnohem dříve, než se očekávalo, a vzhledem k tomu, že se varianta omikron nyní rychle šíří po celém světě, je snadné si představit, jak by se výletní lodě mohly stát „superrozšiřovateli“ viru díky své blízkosti.

Opět se ukázalo, že vakcíny proti covid-19 jsou velkým zklamáním a nařízení nedokážou šíření viru zastavit.

Zdroj: fortune.com