Volby do Poslanecké sněmovny letos kvůli koronaviru začínají již dnes. Dnešní začátek se však týká pouze lidí v karanténě či izolaci, ti mohou hlasovat z auta. (Foto: Twitter/Ministerstvo vnitra ČR)

Svůj volební hlas mohou odevzdat na 82 stanovištích podle bydliště. Jak uvádí ČTK, není jasné, kolik je v Česku dospělých v karanténě a izolaci.

Podle České správy sociálního zabezpečení a ministerstva zdravotnictví nyní covidem-19 trpí asi 7 900 lidí, v karanténě s elektronickou neschopenkou je 2 223 zaměstnanců a živnostníků, kteří si platí nemocenské pojištění.

Dnes je také poslední příležitost, kdy si lidé na obecním úřadu mohou vyřídit voličský průkaz, pokud chtějí volit mimo svou domovskou obec. Lhůta uplyne v 16:00. Potřeba je pouze doklad totožnosti.

V 14:00 dnes také končí lhůta, kdy strany mohou stáhnout některé své kandidáty. Kandidáti také mohou svou kandidaturu odvolat.

Do úterního poledne tak učinilo deset kandidátů, například Jana Peterková z pražské kandidátky Aliance národních sil, Miroslav Bárta z jihomoravských Pirátů nebo Eduard Kraus z SPD v Pardubicích.