Premiér Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci oznámil, že v Česku budou zrušeny všechny hromadné akce, včetně kulturních a sportovních. Navíc od zítra budou uzavřeny školy. Opatření potrvají až do odvolání. (Foto: CT24)

„Vzhledem k vývoji epidemie v Evropě jsme rozhodli k dalším mimořádným opařením. S účinností od 10. března od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová představení, a sportovní, náboženské akce a umělecká představení přesahující účast 100 osob,” oznámil premiér Babiš.

Babiš následně uvedl, že budou zavřeny školy, střední školy, odborná učiliště a univerzity. Omezení je zatím vyhlášeno na dobu neurčitou.

„Zakazuje se osobní přítomnost žáků na základních, středních školách, odborných učilištích a univerzitách,“ uvedl Babiš druhé nařízení. Omezení se netýká školek.

Zákaz se také nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů.

Jak na tiskové konferenci uvedl ministr zdravotnictví Vojtech, není zatím potřeba zavírat restaurace či nákupní centra.

„Dnes tato dvě mimořádná opatření vydám. Týká se to hromadných akcí a škol. Epidemiologická situace se nevyvíjí dobře. Nejsme v tomto směru úplně ojedinělí. Slováci a Izrael šli podobnou cestou. Je dobré jít touto cestou v počátku, a ne ex post jako v Itálii,“ uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch. 

V pondělí večer mělo Česko 38 potvrzených případů nákazy. Jedním z nových nakažených je pražský taxikář, u kterého není jasný zdroj infekce. V úterý ráno však Adam Vojtěch na Twitteru uvedl, že Národní referenční laboratoř potvrdila další dva případy nákazy, v ČR je již 40 nakažených.

Jde o ženu ročníku 1959 ze Středočeského kraje, které se nakazila v práci od ženy, která se vrátila z italské Val Gardeny. Druhý je muž ročníku 1966 z Ústeckého kraje, který se vrátil ze Sextenu v Itálii.

Ministerstvo zahraničí na svých stránkách také uvedlo, že čeští občané se mohou z Itálie vrátit do Česka, přestože na celém území Itálie platí od dnešního dne karanténa. Kdo se z Itálie vrací, musí se hlásit svým lékařům.

V Česku již byla přijata opatření, která mají omezit šíření nákazy. Od úterka platí zákaz návštěv lůžkových oddělení nemocnic a domovech pro seniory s výjimkou oddělení pro děti či rodičky. Zákaz se netýká ani hospiců. Na deseti hraničních přechodech na jihu a západě pokračují kontroly, kdy hasiči namátkově měří teplotu řidičům a cestujícím.

Policisté na hranicích zkontrolovali za 24 hodin téměř 36 tisíc aut, 65 vozidel bylo s podezřením na koronavirus odstaveno. Do karantén nakonec bylo přepraveno šest osob.

Od dnešního dne od 18 hodin jsou zakázány hromadné akce nad 100 osob, jde o divadelní, hudební, filmová představení, a sportovní, náboženské akce a umělecká představení. 

Zdroj: snews.com