Ústavní žaloba na českého prezidenta Miloše Zemana možná narazila. Senátoři nejdříve chtějí získat právní analýzu. (Foto: Wikimedia)

Podle senátorského klubu Starostů a nezávislých (STAN) by bezpečnostní složky měly nejprve Senátu sdělit, zda Zeman ve svém nedělním projevu porušil ochranu utajovaných skutečností.

Podle senátorů je nejprve nutné zjistit, zda Zeman ve svých nedělních výrocích o kauze Vrbětice vyzradil tajné informace cizím mocnostem. Teprve poté by ústavní právníci měli posoudit, zda Zeman porušil ústavu země. Nejdříve proto chtějí analýzu ze strany bezpečnostních složek.

„Nic není tak jednoduché, jak vypadá,“ přiznal předseda senátního klubu STAN Petr Holeček.

Vlastní právní analýzu prezidentových výrokům zadal senátorský klub ODS a TOP 09, oznámil to předseda Zdeněk Nytra.

Lidovecká senátorka Šárka Jelínková je ovšem přesvědčena, že Zeman velezradu skutečně spáchal. Ve středu na Twitteru ovšem uvedla, že je nutné ještě posoudit, zda se velezrady dopustil i z právního hlediska.

„Uvažujeme nad ústavní žalobou na prezidenta. Důvod? Velezrada. Sbíráme důkazy a zjišťujeme, zda vyzrazení tajných informací o ruském útoku ve Vrběticích, je právně velezrada. Pokud ano, podpoříme žalobu. Senát byl a vždy bude zárukou demokracie,“ míní Jelínková.

Důvodem, proč je část senátorů přesvědčena, že se Zeman dopustil velezrady, spočívá v jeho nedělním vystoupení, ve kterém řekl, že neexistují důkazy, podle nichž by agenti ruské vojenské rozvědky byli ve vrbětickém muničním skladu, který v roce 2014 vybuchl. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) reagoval tím, že zveřejnění údajů ze živého spisu ohrozilo vyšetřování i bezpečnost země.

Zdroj: snews.com