„Již delší dobu jsou vztahy mezi ČR a Ruskem napjaté a v posledních měsících se situace ještě více vyhrotila," avízovala nabídka na pravidelný diskusní pořad „Máte slovo", který moderovala 14. května 2020 Michaela Jilková na ČT1. (Foto: ČT1)

Vedle mnohých očekávaných sdělení jedno řekl primátor Prahy.

„Proto jsme v Praze uvolnili jednu miliardu pro nepedagogické pracovníky," oznámil jen tak bokem primátor Prahy Zdeněk Hřib poté, kdy v pořadu hájil svůj dějepis o samoosvobození metropole na konci druhé světové války ještě před příjezdem Rudé armády.

Ve čtvrtek 14. května 2020 moderátorka Michaela Jílková v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovala o česko-ruských a čínských vztazích. Diskutujícím byl sice uváděný jako nezávislý  senátor Pavel Fischer, ale po svém vyjádření k tomu, kdo nemůže stavět další bloky v jaderné elektrárně Dukovany s tou nezávislostí to patrně nebude tak horké, že jo pane senátore?

Diskutoval i poslanec KSČM Leo Luzar, který Jílkovou překvapil sdělením, že členové KSČM spolupracující s komunisty v Rusku, jež jsou vůči prezidentovi Putinovi v opozici, ruského prezidenta respektují jako hlavu velmoci, ale ne jako s KSČM zpřízněného politika. 

O diskutujícím primátorovi  hl. města Prahy Zdeňkovi Hřibovi, který má svůj výklad dějin dvacátého století, už byla zmíňka.

Svým vysvětlením, proč má tolik diplomatů Rusko v Praze, která je metropolí ležící ve středu Evropy, překvapil Jílkovou bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. Jak jsou umanutí kritici Moskvy a Pekingu skvěle ukázal občan profesí fotograf, který byl na straně Hřiba a Fischera vybraný jako zástupce lidu. Svého přesvědčení, že je Bašta pohrobek komunistického režimu, se nevzdal ani po informaci, že Baštu právě komunisté před rokem 1990 věznili pár let jako politického vězně.

Nu a senátor Fischer? Několikrát ve vysílání sice prohlásil, že to, co řekli muži stojící na druhé straně názorů, nemůže ani slyšet, aby se nakonec odkopal s tím prohlášením, že jde o bezpečnost naší země a tak není možné, aby Dukovany stavěli naši nepřátelé.

Nu a pro Michaelu Jílkovou, která byla při vysílání pořadu jedinou ženou ve studiu, může být ctí, že si ze tří policií hlídaných regionálních politiků do studia pozvala alespoň toho, jemuž je rozumět a tak se díky této volbě Pražané dozvěděli, že z Magistrátu jedna miliarda poputuje patrně neziskovkám na doučování Hřibova dějepisu.

Zdroj: pz.cz