Od září bude probíhat ve školách a v zaměstnání opět testování. Pro ČTK to uvedl epidemiolog a poradce ministra zdravotnictví Rastislav Maďar. Podle něj také nemá stát poskytovat lidem další testy zdarma. (Foto: Youtube)

Pro ČTK Maďar konstatoval, že jde o to, aby lidé neodmítali bezdůvodně vakcíny, které stát poskytuje zdarma. „Jde o to, aby lidé bezdůvodně neodmítali vakcíny poskytnuté bezplatně státem a na druhé straně kvůli tomu neodčerpávali finance státu, tedy nás všech, na testy potřebné pro jejich volnočasové aktivity, například dovolené, nebo pro využití služeb či účast na hromadných akcích,“ uvedl.

Myslí si však, že pro některé skupiny by testy přece jen zdarma zůstat měly, a to například pro ty, kteří se nemohou očkovat například kvůli objektivní medicínské kontraindikaci, nebo děti do 12 let. Podle Adama Vojtěcha s tím však počítá i resort zdravotnictví.

K testům se vyjádřil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který uvedl, že předpokládá, že od 1. září nebudou preventivní testy hrazeny pojišťovnou. Testy by však byly hrazeny v případě, že by měl člověk příznaky nemoci a na testy jej pošle lékař či hygiena. „Já bych pomalu utlumoval testování zdarma, bude ale záležet na číslech,“ uvedl také vicepremiér Karel Havlíček.

Kriticky se k věci naopak staví opozice. Nápad zrušit hrazení testů například zkritizoval šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Vláda nesmí lidem vyhrožovat. Toto je špatný nátlak,” uvedl a dodal, že je nutné začít se bavit o tom, jaká opatření budou nutná, aby se předešlo podzimní vlně epidemie.