Mezi zástupci jednotlivých koalic to začíná vřít. Pirátský europoslanec Marcel Kolaja vyslovil kritickou poznámku vůči výroku lidovce Tomáše Zdechovského, který nesouhlasil s výzvou EP ohledně umožnění potratů Polkám v dalších členských zemích EU. Zdechovský to nenechal bez odpovědi a dal jasně najevo, že vidět Piráty ve vládě se mu moc nechce. (Foto: Twitter / Tomáš Zdechovský)

Kontroverze kolem faktického zákazu potratů v Polsku rozdělily nejen politické subjekty, které mají zcela odlišné ideologické či politické postoje, ale i politiky, kteří míří do společné vlády. Jedná se totiž o zástupce Pirátů v Evropském parlamentu, kteří jako jediní členové tzv. pětikoalice podpořili výzvu k umožnění bezpečných potratů pro polské ženy v ostatních zemích EU, zatímco europoslanci za STAN, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 hlasovali proti.

Neshoda mezi Piráty a dalšími zástupci pětikoalice se prohlubuje i na osobní úrovni. Například europoslanec za Piráty a místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja poukázal na slova dalšího člena EP, místopředsedy KDU-ČSL Tomáše Zdechovského, který si ve svém výroku dovolil přirovnat umožnění ženám provedení interrupcí v zahraničí k možnosti brát heroin.

„Europoslanec Tomáš Zdechovský k výzvě členským zemím, aby umožnily Polkám přístup k interrupci: ‚Také bychom jako Češi [nechtěli], aby Poláci vyzývali k tomu, aby do Polska mohly české ženy jezdit dělat něco, co je u nás nelegální. Třeba brát heroin.‘ Uff,“ pozastavil se nad výrokem Zdechovského pirát Kolaja.

Na tuto poznámku vzápětí reagoval samotný Zdechovský, který odkázal na prohlášení šéfa STANu Víta Rakušana, v němž dotyčný uvádí, že je připraven jít do vlády i bez Pirátů, pokud se ti rozhodnou zůstat v opozici. Místopředseda lidovců nezaváhal říct, že by takový vývoj klidně přivítal.

„Tesime se na vladu bez vás. Tak pa Marceli,” zněla odpověd’ Zdechovského.

Zdroj: snews.com