Studená sprcha pro web Forum 24. Ondřej Trojan se ohradil vůči lžím, že jeho film Toman nedostal Lvy, protože v minulosti kritizoval politiku Andreje Babiše a Miloše Zemana.

Režisér ostře odmítl údajně politické ovlivňování filmové akademie a autora textu Viléma Bessera označil za tvůrce fake news.

Server Forum 24 ve svém článku píše, že Trojan se v loňském roce při propagaci svého filmu Toman nebál v rozhovorech upozorňovat na podobnost komunistického režimu se současnou politickou situací. To mu prý uškodilo při letošním udělování prestižních filmových cen, upozornil deník Expres.

„Váš list vyrukoval vaším prostřednictvím s konspirační teorií popsanou v článku. Je mi líto, že se touto dojmologií vlastně řadíte po bok fake news plátků a pro vaše čtenáře tím ztrácíte kredit nezávislého média, které si svoje teorie nejprve ověří, než s nimi vyleze na světlo boží.

Moje politické a společenské postoje nemají s hlasováním členů České filmové a televizní akademie nic společného. Akademie má aktuálně 306 členů. Jsou to filmaři, kteří byli v minulosti buď oceněni soškou Lva, nebo byli třikrát nominováni, nebo jim ve velmi zřídkavých případech bylo nabídnuto členství hlasováním patnáctičlenného prezidia Akademie, kterého jsem sám členem. Ve druhém kole hlasovalo 166 akademiků, přičemž se v každé kategorii hodnotí pořadí od prvního do třetího místa, ale pro výsledek se započítávají pouze první místa a druhé, případně třetí pořadí slouží pouze tehdy, kdyby došlo k rovnosti hlasů na prvních místech.

Veškeré v článku dovozované teorie spiknutí proti mé osobě jsou nesmyslné nebo minimálně plavou na vodě a já se touto cestou proti nim musím ostře ohradit a vyznění článku v plném rozsahu odmítnout,“ stojí v prohlášení režiséra.