Ministr zdravotnictví Roman Prymula poskytl rozhovor pro MF DNES, v němž naznačil, že možná sám v pondělí rezignuje. Vyjádřil se mimo jiné i k tomu, jak lidé dodržují vládní nařízení spojená s šířením epidemie koronaviru. (Foto: Youtube)

Připomeňme, že předseda vlády Andrej Babiš vyzval Prymulu k rezignaci už v pátek. Šéf zdravotnictví však tehdy odmítl podat demisi. Premiér v této situaci prezidentu Miloši Zemanovi podal návrh na jeho odvolání.

Podle názoru Prymuly, k žádnému porušení z jeho strany nedošlo.

„Ještě přes víkend si to rozmyslím. Není vyloučeno, že zítra (v pondělí, pozn. red.) oznámím rezignaci sám,“ uvedl.

Publikace odkazuje na výňatky z Ústavy ČR (články 73,74), z nichž lze vyvést, že v případě Prymuly půjde spíše o gesto, protože prezident již má návrh na jeho odvolání a podle legislativy má předsedovi vlády vyhovět.

V rozhovoru politik uvedl, že na osudovou schůzku dostal pozvání od šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. Tématem jednání bylo plošné testování,  příjezd vojáků z USA, v širším kontextu se diskutovalo o opatřeních celkově.

Prymula v rozhovoru přiznal, že nemá představu, kdo by mohl být jeho nástupce. Ani k osobě Jana Blatného, o němž se hodně momentálně spekuluje, nemohl říct žádné detaily.

Padla otázka, jestli teď budou lidé všechna nařízení dodržovat, když ministra zdravotnictví viděli bez roušky.

„Já myslím, že lidé na to kašlali doposud. Roušku jsem neměl dvě sekundy. To je jediné, co jsem teoreticky porušil,“ zdůraznil politik.