Předseda hnutí SPD Tomio Okamura řeší nepříjemnou věc. Na internetu se totiž objevilo video, v němž romský předák z Libereckého krajedo kamery vybízí k odstranění politika. (Foto: Facebook)

Doslova hovoří o nožích a pobodání Okamury, které následně i předvádí. Videem už se v současné chvíli zabývá policie, která Okamuru jakožto poškozeného kontaktovala.

Video s výzvou k fyzickému útoku na místopředsedu Poslanecké sněmovny samotného předsedu SPD velmi šokovalo. Je na něm zachyceno zasedání skupiny v nějaké restauraci, přičemž ta se sama prezentuje jako jakýsi romský výbor. Daní účastníci jednání mají pocházet z Libereckého kraje. Předák skupiny Láďa na záběrech hovoří o tom, že Okamura chce Romům sebrat sociální dávky. A naopak vyzdvihl, že se proti tomuto nápadu postavili Piráti. Video bylo pořízeno na telefon jednoho z účastněných. Ten dokonce vysílal živě.

„Takže budeme bojovat proti Okamurovi,“ zní na záběrech. „Akce, do boje, nože, a budeme ho bodat,“ pokračoval předák s tím, že vzal příborový nůž a za potlesku ostatních ukazoval, jak má takové bodání vypadat.

„Všichni Romáci by měli jít do boje s tím, že by toho Okamuru měli odstranit. Je to rasista, dobře to víme, a nechceme, aby dál pokračoval ve vládě nebo ve Sněmovně,“ dodal a nezapomněl zmínit, že Piráti jsou Romům ze všech stran momentálně asi nejvíce nakloněni.

„A můžeme děkovat komu? Jedině Pirátům. Takže všichni budete volit jedině Piráty,“ přikázal a dodal: „Všichni Romové by měli jít k volbám a dát tam lístek Piráti.“

V závěru se pak na videu ještě ozval, že neexistuje, aby nějaký Rom hlasoval pro Okamuru. Šéfa SPD pak dotyčný označil za rasistu, který tady nemá co pohledávat. Uvedl také, že by Okamura „měl jít skládat rejži“, protože nepatří do České republiky.

„Libereckej kraj potřebuje nastolit klid a pořádek a být proti Okamurovi. A bylo by taky zapotřebí založit krizový výbor na ochranu a bezpečnost Romů. Krizový výbor Libereckého kraje,“ hořekoval předák Láďa.

Okamura: Toto je přes čáru

K věci se vyslovil sám Okamura, který uvedl, že je celou věcí šokován. O incidentu jej v pátek oficiálně informovala policie a dotyčný pak zveřejnil záběry i na svém profilu. Do té doby o existenci takového videa neměl ponětí.

„Jsem tím šokován. Tady se vyzývá k mému pobodání jen proto, že chci bránit slušné občany,“ řekl k videu předseda SPD.

Podle jeho slov v politice už prý zažil ledacos, ale toto je přes čáru.

„Romští předáci z Libereckého kraje ve videu vyzývají všechny Romy k tomu, aby vzali nože a pobodali Okamuru a k odstranění mojí osoby. Věc vyšetřuje policie. Jako důvod Romové ve videu uvádí to, že Okamura chce ukončit zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými. A zároveň Romové ve videu vyzývají ostatní Romy k tomu, aby ve volbách volili Piráty, kteří chtějí dávky zachovat. Podívejte se na video a SDÍLEJTE. A podpořte prosím u voleb SPD, ať ukončíme zneužívání dávek nepřizpůsobivými. A ať potopíme Piráty. SPD NEPOKLEKNE a DRŽÍ SLOVO. MÁME ODVAHU ŘÍKAT PRAVDU,“ napsal Okamura k videu.

Zmiňme, že zatím není jasné, jak se tato nahrávka dostala na veřejnost. Důležité ale je, že se jí zabývá policie jako důkazem případného trestného činu.

Lidé reagují na video

Zveřejněné video nadzvedlo ze židlí spoustu lidí, kteří se začali barvitě vyjadřovat v komentářích.

„Předpokládám, že ten „pán“ je nyní už minimálně ve vazbě?! Nabádání k vraždě politika je jednoznačně trestný čin, takže by se tímto videem měla zaobírat policie!“ rozčilovali se lidé.

A ani další nebyli nadšení. Někteří psali, že k tomu nemají slov, další pak podotýkali: „Toto video by mělo být zveřejněno v televizi ve všech zprávách. Není možné, aby někdo nabádal prostřednictvím sociálních sítí k vraždě. Doufám, že všichni z tohoto videa budou tvrdě potrestáni.“

„Jen ať jim ty dávky vezmou a do práce s nimi, jako všichni ostatní,“ vztekali se další.

Pár jedinců pak ale poukázalo na možný dvojí metr: „Být to obráceně, tak dostanete doživotí…“

Řeč pochopitelně přišla také na Piráty.

„Piráti lákají voliče a po volbápch je hodí přes palubu. To je víc , než jisté. Pak se bude romská komunita chytat za hlavu… Ale co, kdo chce kam…“ vyjádřila svůj názor jedna žena.

Někteří přiznali, že jim tento incident pomohl i k tomu, aby se rozhodli, koho budou volit.

„No, tak doteď jsem váhala mezi SPD a Trikolórou, ale tohle video rozhodlo, že budu volit SPD…“ zaznělo.

Zdroj: snews.com