Na Facebooku České pirátské strany se rozhořela vášnivá diskuze. Za vším přitom stojí jeden zveřejněný příspěvek na sociální síti. A oč v něm vlastně šlo? (Foto: Facebook)

Včera Piráti na svých oficiálních stránkách zveřejnili příspěvek, v němž se píše:

„Svoboda je víc než panda."

Ke zdánlivě nevinnému výroku však připojili odkaz na portál irozhlas.cz, na kterém byl zveřejněn článek s názvem Praha po letech vyvěsí tibetskou vlajku. Primátor Hřib se sejde s předsedou exilové vlády.

Článek pojednává o tom, že se primátor Zdeněk Hřib za Piráty setká s předsedou tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjäem. Ten obdržel pozvánku na lidskoprávní festival Jeden svět, který se v Praze bude konat od 6. do 17. března.

Z článku tak vyplývá, že Praha nejspíše po letech mění postoj k Číně. Uvádí se zde, že začátkem března po čtyřech letech vyvěsí dokonce tibetskou vlajku. Dle portálu má tento krok upozornit na porušování lidských práv v čínské autonomní oblasti.

Se Sanggjäem se má krom Hřiba setkat také Daniel Herman (KDU-ČSL). Ovšem český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) schůzku se zahraničním předsedou v plánu nemá.

V souvislosti s tímto příspěvkem se tak strhla lavina komentářů. A většina z nich byla negativní. Někteří uživatelé se do Pirátů, a především primátora Hřiba, pěkně obuli.

„Pirátský humus v praxi. Vyvěšení vlajky totalitárního Tibetu je výsměchem všem autentickým demokratům. Situace v Tibetu a její historické okolnosti jsou samozřejmě mnohem složitější, než se nám parta zdivočelých neomarxistů snaží namluvit. Hřib dělá od začátku Praze jenom ostudu, opravdu neuvěřitelné, co za hlouposti se děje. 8-)"

Další z komentujících napsal: „Tak to je hodně důležitý, no.:-D"

„Mě by zajímalo, kolik těhle chytráků vůbec zná historii Tibetu…" ptá se další z uživatelů Facebooku.

Našlo se však i pár jedinců, kteří toto gesto a krok strany jen schvalují a vnímají jej pozitivně.

„No super. Konečně někdo, kdo myslí na lidská práva, a ne pořád na byznys. Tři palce nahoru," píše jeden z uživatelů.

A připojují se k němu i další zastánci: „Konečně je tady strana lidí s rovnýma zádama! Díky pane primátore!"

A co si myslíte o kroku Pirátů vy? Podělte se s námi o svůj názor.