Je známo, že mnozí lidé se i po prodělání covidu-19 musejí potýkat s nejrůznějšími následky nemoci. Mnohým se ještě například nevrátil čich a chuť. (Foto: ilustrační/Flickr)

Jak ale nyní zjistili výzkumníci z University College London, někteří jedinci dokonce zaznamenali zmenšení penisu či varlat i problémy s erekcí.

Výzkum byl publikován v prestižním lékařském časopise The Lancet. V článku vědci dokumentují všechny následky, s nimiž se potýkají lidé po prodělání covidu-19.

Výzkumníci zjistili, že prodloužené příznaky (tzv. long covid) se vyskytují až u 65 % pacientů. Přitom každý sedmý pacient se potýká s problémy i po 12 týdnech po prodělání nemoci. U většiny z nich se příznaky vyskytovaly až 35 týdnů od zotavení.

Z výzkumu vyplývá, že nejčastějšími příznaky covidu-19 po 6 měsících jsou únava, malátnost po námaze i problémy s kognitivními funkcemi. Běžně se vyskytují i bolesti hlavy, závratě, třes, citlivost na hluk a světlo, halucinace, pískání v uších a další neurologické problémy.

Ztráta čichu a chuti byly běžnými příznaky především během první vlny pandemie. V některých případech se ale i po několika měsících tyto smysly nevrátily. Někdy lidi trápí také čichové halucinace, kdy mají pocit, že cítí například spálenou gumu.

Vědci ale zaznamenali i méně neobvyklé příznaky respiračního onemocnění. Někteří mužští pacienti hlásili, že se jim po koronaviru zmenšily penis či varlata. Přes 30 % žen během nemoci zaznamenalo menstruační potíže. Více než 10 % mužů hlásilo sexuální disfunkci.

Vědci ovšem zdůrazňují, že takzvaný long covid trápí zejména lidi starší 74 let.

Zdroj: thelancet.com