Policie České republiky za první pololetí letošního roku odhalila na území země 5430 nelegálních cizinců, což ve srovnání s loňským rokem představuje více než dvojnásobný nárůst. (Foto: Flickr)

Nejvíce byli mezi nimi občané Ukrajiny. Velké množství ale bylo i Afghánců.

Nejvíce lidí, kteří nelegální pobývali na území Česka, bylo z Ukrajiny, informují česká média, s tím se jednalo o více než 3000 lidí. Dalšími početnými nelegálními skupinami byli Moldavané, Afghánci, Vietnamci a Gruzínci.

K postupnému opětovnému nárůstu nelegální migrace přitom začalo docházet od loňského července, kdy se začínaly znovu otevírat hranice po příchodu nového koronaviru.

K odhalení nelegálních migrantů dochází hlavně při bytových kontrolách. Lidé jsou však nacházeni i v rámci takzvané „tranzitní“ migrace, kdy se snažili přejet přes Českou republiku při cestě do jiné země. Takových případů bylo v první polovině odhaleno 515.

„U naprosté většiny osob bylo jako cíl cesty uvedeno Německo,“ cituje portál Novinky slova mluvčí cizinecké policie Renaty Grecmanové s tím, že nejčastěji byly pro průjezd přes Česko používány nákladní vozy. Při policejních kontrolách v takové situaci bylo odhaleno 460 migrantů z Afghánistánu, Sýrie či Maroka.

„Přicházejí sem ze třetích zemí (mimo EU), které jsou kvůli pandemii označeny za velmi rizikové, a pro takové cizince je vstup do země zakázaný. Tato pravidla pořád platí, a ještě tady s námi nějakou dobu budou,” prohlásila dále policejní mluvčí.

Pokusy o nelegální překročení hranic byly zaznamenány i na mezinárodních letištích, kde bylo evidováno 105 případů, o osm případů více než loni.