Do Česka v nadcházejících dnech dorazí kruté mrazy, ledový vzduch z Arktidy vzduch v ČR ochladí až na mínus dvacet stupňů. Mrazy navíc dorazí i do takových míst, kde je taková zima vzácností. Informují o tom Novinky.cz s odkazem na meteoroložku Dagmar Honsovou. (Foto: Wikimedia)

Do Česka začne od severovýchodu proudit arktický vzduch, který průměrné denní teploty srazí hluboko pod dlouhodobý normál. Podle Honsové teploty klesnou až k mínus 20 stupňům.

„V ranních minimech bude během týdne po ránu teplota při zmenšené oblačnosti klesat až k –20 stupňům, v odpoledních maximech nejčastěji naměříme –8 až –3 stupně, ale ojediněle nejsou vyloučené ani tzv. arktické dny, tj. s teplotou pod –10 stupňů,“  uvedla meteoroložka.

Honsová dále uvádí, že je nutné počítat také s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami, navíc řidiče a chodce bude i v pondělí trápit ledovka. Lepší to podle ní nebude ani na po Valentýnu.

„Pravé zimní počasí nepomine ani po Valentýnovi a výraznější nárůst teplot vzduchu zřejmě přijde až v posledním únorovém týdnu. Tak nízké teploty u nás naposledy panovaly v únoru 2012,“ řekla Honsová.